اخبار پیشنهادی


دوشنبه 96/05/30 | ساعت: 06:25 | کد خبر: 6388 | بازدید: 451764 | سرویس: مقالات تخصصی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه در دولت یازدهم، ساخت هتلها و اقامتگاهها از رشد بی نظیری برخوردار بوده است، گفت: امروز کشور ما در جهان به عنوان یکی از قطب های نوظهور گردشگری شناخته می شود.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا،  بهمن نامور مطلق روز دوشنبه در مراسم تکریم «زهرا احمدی پور» رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معارفه «علی اصغر مونسان» معاون رئیس جمهوری و رئیس جدید این سازمان اظهار داشت: این تودیع و معارفه فقط به جابجایی دو رئیس سازمان محدود نمی شود، بلکه تودیع و معارفه دو دولت نیز تلقی می گردد.

وی به تغییر سه رئیس در سازمان میراث فرهنگی در طول دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: البته تفاوتی ماهوی میان تغییرات در این دولت با دولتهای پیشین وجود دارد؛ نخست اینکه تداوم فعالیتها به خصوص در سطح میانی و پایینی حفظ شد و دوم اینکه با وجود منشهای متفاوت، هر سه رئیس یک نگرش و پارادایم واحدی را دنبال کرده اند و به بیان دیگر این تغییرات با تدبیر دولت و تلاش های دکتر جهانگیری (معاون اول ریاست جمهوری)، تغییر همراه با پیوستگی بوده نه با گسستگی و به همین دلیل سازمان توانسته است موفقیتهای کم نظیری را کسب کند.

نامور مطلق، قانومندی و قانونگذاری، توجه به ساختارها و زیرساختها، ترویج تفکر اقتصادی و تجاری سازی، اشتغالزایی و کارآفرینی، مردمی کردن و خصوصی سازی، انضباط و اخلاق مداری، نشاندار کردن و برندسازی، همکاری بینا نهادی و همگرایی، به روز کردن و نوآوری و به خصوص فرهنگسازی و گفتمان سازی را از جمله محورهای مهم فعالیتهای انجام شده در سازمان میراث فرهنگی دولت یازدهم اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته از آنجا که در روزگار ما تخریب به یک صنعت کم هزینه و سودآور تبدیل شده است، گاهی این فعالیتها دیده نمی شود یا حتی انکار می شود و به خاطر پیش بینی این وضعیت، هر یک از معاونتهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فعالیتهایش را تبدیل به متن و کتاب کرده تا به یادگار بماند.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تشریح توفیقات این سازمان در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: سازمان در حوزه میراث فرهنگی، هیچگاه تا به این حد نقش جهانی ارتقا نیافته و در یک دوره استرداد اموال میراثی به کشور نداشته ایم، همچنین سطح هماهنگی، مشارکت و مطالبات مردمی به این اندازه افزایش نداشته است.

وی افزود: در حوزه صنایع دستی نیز شاهد رشد بی سابقه صادرات به میزان بیش از دو و نیم برابری و شهرهای جهانی که ما را در رتبه دوم دنیا قرار داد، بوده ایم و همچنین جلوگیری از ریزش کارگاهها، تثبیت و سپس افزایش اشتغالزایی سالانه به میزان حداقل 20 درصد، بخشی از فعالیتهای انجام شده بوده است.

نامور مطلق یادآور شد: در حوزه گردشگری، ساخت هتلها و اقامتگاهها از رشد بی نظیری برخوردار بوده و امروز کشور ما در جهان به عنوان یکی از قطب های نوظهور گردشگری شناخته می شود.

وی درعین حال تاکید کرد: بی شک اینها به معنای آن نیست که همه چیز خوب و عالی بود اما می توان گفت سازمان با وجود برخی کمبودها در مسیر توسعه حرکت کرده و از وضعیت حیات نباتی و یا اورژانسی در آمده است البته هنوز نیاز به مراقبتهای ویژه دارد، همچنین ریل گذاری ها صورت پذیرفته و هم اکنون قطار سازمان بر روی ریل قرار دارد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ارتقای جایگاه اجتماعی و جایگاه نهادی و کسب عنوان دستگاه برگزیده در جشنواره شهید رجایی را از جمله توفیقات این سازمان در دولت یازدهم برشمرد و گفت: برای اینکه این سازمان پیشران بتواند در ماموریتهای پیش بینی شده در برنامه های توسعه ای کشور به خصوصی برنامه ششم توسعه که در آستانه آن قرار داریم به طور کامل موفق شود و انتظارات مردم و مخاطبان خود را برآورده کند، لازم است حمایتهای بیشتری از آن صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در حوزه سرمایه انسانی، در دولتهای گذشته، نیروی انسانی این دستگاه بسیار آسیب دیده و هنوز زخم ها به طور کامل التیام نیافته اند، وضعیت حقوقی کارکنان نسبت به اغلب دستگاه ها پایین است درحالیکه یک سازمان خلاق بر پایه نیروهای با انگیزه و پویا استوار می شود.

نامور مطلق ادامه داد: با وجود اینکه انتظارات و ماموریتها، بسیار افزایش یافته است هنوز نهادهای تصمیم گیر نتوانسته اند امکانات و اعتبارات را با وضعیت جدید هماهنگ کنند، تصویر و تصمیمات دیرتر از واقعیتها و فعالیتها تغییر می کند و این خود موجب کندی فرآیندها می شود.

وی از دکتر روحانی و دکتر جهانگیری به عنوان رئیس شورای عالی سازمان، رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای عالی صادرات غیر نفتی درخواست کرد نهادها و وزارتخانه ها را نسبت به تغییر تصویر و همکاری بیشتر، ترغیب کند و اینجا همان جایی است که استادان و هنرمندان به دست و نظر، خاک را کیمیا می کنند.

معاون سازمان میراث فرهنگی به سهم قابل توجه زهرا احمدی پور، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در موفقیت این سازمان اشاره کرد و گفت: وی مدیری کوشا، متعهد و دلسوز است که توجه خاصی به محرومان دارد و در همین فرصت اندک توانسته در این زمینه ها کارهای خوبی انجام دهد،

وی خاطرنشان کرد: احمدی پور در یکی از سخت ترین شرایط زمانی، سازمان میراث فرهنگی را تحویل گرفت، همه می دانیم که در ماه های پایانی یک دولت تا چه حد مدیریت دشوار و سیال می شود و استادان میراث فرهنگی، هنرمندان صنایع دستی و فعالان گردشگری وی را فراموش نخواهند کرد.

نامور مطلق خطاب به مونسان گفت: تغییر سه رئیس در یک دولت برای رئیس جدید سازمان یک فرصت محسوب می شود زیرا او سه مدل مدیریتی را پیش رو دارد و می تواند نقاط قوت هریک را گرفته و با افزوده های خویش، مدل ترکیبی یا سنتتیک متناسبی را صورت بندی کند.

**میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیچیده ترین معاونت ریاست جمهوری است
وی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را پیچیده ترین معاونت ریاست جمهوری دانست و گفت: وضعیت پیوندی یا هایبرید این سازمان، مدیریتی معمارانه می طلبد و ریاست آن همواره با معادلات چند مجهولی مواجه خواهد شد زیرا سه حوزه در فرهنگ و اقتصاد خلاق که ضمن پیوندی عمیق با هم تفاوت هایی نیز دارند که باید در سیاست گذاری و برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرند.
نامور مطلق، مونسان را مدیری پر انرژی، اهل تعامل، توسعه گرا و با تجربه توصیف کرد و گفت: در صحبتهای او مدیریت متعادل در سه حوزه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین متوازن در دو سطح ستاد و صف کاملا مشهود است.
وی با بیان اینکه کارنامه دولت دوازدهم، وضعیت معیشتی مردم و همچنین سرشت دولت سیزدهم و سرنوشت کشور را شکل خواهد داد، گفت: خوشبختانه هم شرایط دولت بهتر شده است، هم مجلس هماهنگ تر و هم اغلب نهادهای عمومی از جمله شهرداری ها همراه ترند، بنابراین سازمان میراث فرهنگی همانند دولت دوازدهم، بیشترین عناصر را برای موفقیت در اختیار دارد.
مراسم تکریم «زهرا احمدی پور» رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معارفه «علی اصغر مونسان» معاون رئیس جمهوری و رئیس جدید این سازمان با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری، «اکبر ترکان» دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور، «محسن مهرعلیزاده» رئیس کمیته گردشگری اتاق بازرگانی تهران، «مصطفی کواکبیان» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در محل سازمان میراث فرهنگی درحال برگزاری است.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1