اخبار پیشنهادی


شنبه 93/12/16 | ساعت: 12:16 | کد خبر: 5829 | بازدید: 452101 | سرویس: اخبار داخلی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون میراث فرهنگی کشور از احتمال منتفی شدن جشن جهانی نوروز به دلیل تقارن با ایام فاطمیه خبر داد.

به گزارش میراث ما به نقل از خبرگزاری مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در حاشیه ضیافت شام نمایندگان فرهنگی ۱۲ کشور همکار در پرونده جهانی نوروز که شب سه‌شنبه ۱۲ اسفند به میربانی رئیس کتابخانه ملی در محل این سازمان برگزار شد، گفت: اگر حتی یکی از این ۱۲ کشور پرونده نهایی در خصوص ثبت جهانی نوروز را برای ارسال به یونسکو امضا نکند، این موضوع دوباره به سال آینده موکول می‌شود.

وی با بیان اینکه تا این لحظه تقریباً نظرات نهایی در این خصوص از سوی نمایندگان غالب کشورها ارائه شده، افزود: ما امیدواریم تا جمعه این موضوع نهایی شود ولی همانطور که گفتم این موضوع نیازمند توافق نظر همه اعضا است. ما تا ۳۱ مارس ۲۰۱۵ فرصت داریم که این پرونده را به یونسکو ارسال کنیم و در صورت تائید پرونده، موضوع برای سال ۲۰۱۶ مطرح می‌شود.

طالبیان درباره وضعیت میزبانی جش جهانی نوروز هم گفت: قزاقستان و ترکمنستان قرار بود این میزبانی را بر عهده بگیرند که تا این لحظه اطلاعی از این موضوع به دست ما نرسیده است. ولی بحثی از منتفی شدن این موضوع نیست ولی اگر تا چند روز دیگر اطلاع مشخصی ندهند، طبعاً موضوع منتفی است.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین با بیان اینکه ما البته می‌توانستیم این کار را انجام دهیم ولی امسال با توجه به تقارن موضوع با ایام فاطمیه، ترجیح دادیم که خودمان میزبان جشن جهانی نوروز نباشیم، در عین حال از برگزاری یک مراسم مختصر و نمادین در دفتر یونسکو و با حمایت معنوی سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

وی اضافه کرد: ما با همکاری دو کشور منطقه در حال آماده‌سازی چند پرونده مشترک برای ثبت جهانی هستیم. پرونده مشترک همیشه به نفع ما و نیز منطقه است.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1