اخبار پیشنهادی


دوشنبه 96/05/30 | ساعت: 06:30 | کد خبر: 6389 | بازدید: 454915 | سرویس: اخبار داخلی | ©
پست الکترونیک
چاپ

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: تاریخ شفاهی کاخ گلستان با حضور پژوهشگران در موزه مردم شناسی این مجموعه جهانی، روز سه شنبه 31 مردادماه ثبت و رونمایی می شود.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، از کاخ گلستان، مسعود نصرتی گفت: در مراسم ویژه ای که با حضور استادان تاریخ، پژوهشگران و پیشکسوتان میراث فرهنگی در این پایگاه جهانی برگزار می شود، تاریخ شفاهی کاخ گلستان رونمایی و ثبت خواهد شد.

وی افزود: دفتر پژوهش کاخ گلستان تلاش می کند با فراهم کردن فضای مطالعاتی و پژوهشی در این مجموعه تاریخی به پژوهشگران در تولید محتوا کمک کند، به همین دلیل مرکز تاریخ شفاهی کاخ گلستان برای جمع آوری و ثبت مجموعه ای اطلاعات از تاریخ چند دهه اخیر کاخ گلستان، فعالیت خود را در بهمن سال 94 در دفتر پژوهش آغاز کرد.

نصرتی تاکید کرد: تاریخ نگاری شفاهی، روشی از ثبت و مستندسازی رویدادهای تاریخی است که از طریق مصاحبه با شخص راوی انجام می شود و بر تجربه شخصی افراد استوار بوده؛ تجربه هایی که در گذر زمان، امکان ثبت آنها وجود نداشته است.

مدیر کاخ گلستان اظهار کرد: در پایان این مراسم از روایان و پیشکسوتان میراث فرهنگی که تاکنون در جمع آوری تاریخ شفاهی کاخ گلستان به این مجموعه تاریخی فرهنگی کمک کردند، تجلیل خواهد شد.

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن‌ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران به شمار می‌آید.

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن از شمال به خیابان و میدان امام خمینی(ره)؛ سپه سابق، از غرب به خیابان خیام، از شرق به خیابان ناصر خسرو و از جنوب به خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ محدود می‌شود، به روزگار صفویه بازمی‌گردد.

این مجموعه تاریخی، پس از انقلاب اسلامی همچون اغلب عمارتهای سلطنتی دیگر به صورت موزه درآمد.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1