اخبار پیشنهادی


چهارشنبه 93/01/20 | ساعت: 07:37 | کد خبر: 5040 | بازدید: 451717 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

مدیرکل امور موزه‌های کشور با بیان اینکه نمی داند منبع دریافت آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای خروج آثار تاریخی از ایران چیست، گفت: اگر مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا آمار دقیق اشیای تاریخی خارج شده از کشور را دارند چرا جلوی این کار را نمی گیرند؟

به گزارش میراث ما به نقل از مهر، محمد رضا کارگر، در نخستین نشست خبری معاونت میراث فرهنگی که سه شنبه در ساختمان ارگ آزادی برگزار شد درباره اینکه، چندی پیش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد ایران رتبه دوم قاچاق کالا در کشور را اشیای تاریخی به خود اختصاص داده‌، گفت: نمی‌دانیم این آمارها با استناد به چه چیزی بیان شده است. اگر آن‌ها در جریان این اقدام هستند چرا جلوی کار را نمی‌گیرند. این آمارها بیش‌تر حدس و گمانی است که از آمار حراجی‌های خارج از کشور می توان به دست آورد. با این حال به صورت دقیق مشخص نیست این اشیا کی خارج شده است.

وی اضافه کرد: موضوع قاچاق اشیای عتیقه یک اپیدمی است که بیش‌تر کشورها با آن مواجهند اما موضوع فقط  مربوط به حفاظت فیزیکی نیست بلکه حفاظت عمومی هم مد نظر است. گمرک می‌گوید نمی‌توانیم همه کیف‌های مردم را بگردیم می‌گوید به صورت ایکس‌ری نگاه می‌کنیم و یکسری اتفاقات را پیگیری می‌کنیم.

کارگر همچنین ادامه داد که باید مرکز خرید و فروش آثار تاریخی و فرهنگی مجاز در کشور ایجاد شود تا مردم بدانند که داشتن یک شی تاریخی نزد آنها جرم نیست چون وقتی آنها نتوانند این موضوع را علنی کنند، همان شی تاریخی را به خارج از کشور می برند و آنجا می فروشند.

آذر ماه سال 92 رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده بود: طی ۹ ماهه سال ۲۰۱۳ میلادی بالغ بر ۳۴۳ هزار یورو اشیاء عتیقه از کشور به اروپا قاچاق شده که متأسفانه این رقم از مرزهای رسمی قاچاق شده است.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1