اخبار پیشنهادی


دوشنبه 93/06/17 | ساعت: 02:03 | کد خبر: 5380 | بازدید: 451410 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

پروژه‌ی مرمت «ارگ سریزد» جایزه‌ی ممتاز «رقابت حفاظت از میراث فرهنگی آسیا و اقیانوسیه» را از آن خود کرد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا، 14 پروژه از ۱۰ کشور مانند افغانستان، ایران، نیوزیلند و تایلند به‌عنوان پروژه‌های منتخب رقابت حفاظت از میراث فرهنگی آسیا اقیانوسیه یونسکو معرفی شدند که در نهایت، پروژه‌ی مرمت «ارگ سریزد» جایزه‌ی ممتاز این رقابت‌ را به خود اختصاص داد.

در ماه ژوئن امسال، هیئت داورانی شامل کارشناسان بین‌المللی حفاظت و مرمت به دقت ۴۶ پرونده‌ی رسیده از کشورهای منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه را مطالعه و بررسی کردند.

تیم کورتیس (Tim Curtis) رییس هیئت داوران و رییس بخش فرهنگی یونسکو در بانکوک در این‌باره گفته است: «هرچند امسال هیچ‌یک از پروژه‌ها نتوانستند جایزه‌ی عالی را کسب کنند، اما تعدد پروژه‌هایی که توانستند سایر جوایز را به‌دست آورند، بالا رفتن سطح استانداردهای حفاظت از میراث فرهنگی توسط بخش خصوصی در منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه را نوید می‌دهد.»

جایزه‌ی ممتاز میراث آسیا و اقیانوسیه یونسکو به پروژه‌ی مرمت «ارگ سریزد» واقع در استان یزد، به‌دلیل نقش بخش خصوصی در حفاظت از مجموعه تاریخی کویری و همزمان با آن، تأثیر قابل توجه بر وضعیت اقتصادی - اجتماعی مردم محل با توجه به ایجاد فرصت و اشتغال‌زایی تعلق گرفته است.

روستای «سریزد» در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد و باقی‌مانده از دوره‌ی ساسانی است که پنجمین روستای نمونه‌ی گردشگری بین‌المللی ایران به‌شمار می‌آید.

مجموعه‌های تاریخی ارگ سریزد، چاپارخانه، دروازه‌ی شهر فرافر، پای نخل، پای برج، آب‌انبارها و پاکنه، با عناصر و فضاهای گوناگون معماری، تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های تاریخی و بصری است که در روستای سریزد قرار دارد. در این روستا و در کنار ارگ، امکاناتی در نظر گرفته شده است مانند پیست‌ موتورسواری در کویر، کالسکه‌سواری، شترسواری، رصد ستارگان در کویر، سایت بادبادک‌ها، دهکده نجوم، بازدید از بناهای تاریخی، رستوران و مهمان‌سرا که می‌توانند گردشگران زیادی را به سمت خود بکشانند.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1