اخبار پیشنهادی


یکشنبه 93/10/28 | ساعت: 12:13 | کد خبر: 5708 | بازدید: 451741 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری صبح روز شنبه 27 دی ماه در موزه ملی حضور پیدا کرد و پس از این که ازسوی مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مورد استقبال قرار گرفت، از اشیای تاریخی خوروین، استرداد شده از بلژیک رونمایی کرد.

به گزارش سرویس دریافت اخبار میراث ما، در این مراسم رییس جمهور از 349 قلم شی خوروین که با تلاش مسوولان سازمان میراث فرهنگی چهارم دی ماه سال جاری به کشور بازگردانده شده بود،رونمایی کرد و از تمامی کسانی که در بازگرداندن اشیای خوروین به کشور نقش داشتند تشکر کرد.

رییس جمهوری با قدردانی از دست‌اندرکاران سازمان میراث فرهنگی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در بازگرداندن اشیاء تاریخی به کشور، گفت: این اشیاء و آثار یک مجموعه تاریخی مجسم است و بخش مهم تاریخ ما را به خوبی معرفی می‌کند، زیرا تاریخ را می‌توان از روی اشیاء نیز مطالعه کرد.

دکتر روحانی گفت: این اشیاء نشان می‌دهد که چند هزار سال پیش ملت ایران چه تمدن بزرگی داشته، چگونه زندگی می‌کرده و یا برای دفاع از خود از چه ابزاری استفاده می‌کرده است و ما هر چه بتوانیم در سطح وسیع‌تر میراث فرهنگی کشور را به جهان معرفی کنیم، افکار عمومی بهتر متوجه می‌شوند که ملت ایران از گذشته چه جایگاهی داشته و امروز نیز باید در چه جایگاهی قرار بگیرد.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه این آثار باید در معرض دید نسل جوان کشور نیز قرار بگیرد، گفت: آثار بجا مانده از پیشینیان ما راه را به ما نشان می‌دهد که برای آینده باید چه برنامه‌ای داشته باشیم و چگونه از تجربه گذشته استفاده کنیم.

روحانی تصریح کرد: این اموال که از نظر کیفیت و کمیت قابل توجه است، ذی‌قیمت بوده و اکنون که به کشور بازگردانده شده اند، نشانه اراده ملت، مسئولین و توانمندی بخش حقوقی کشور در احقاق حقوق ملت ایران است.

رییس جمهوری با قدردانی از تلاش همه دست‌اندرکاران این رخداد مهم، افزود: به ملت ایران تبریک می‌گویم که فرزندان آنها توانستند آثار ارزشمند را به کشور بازگردانند.

استرداد این اموال و آثار پیروزی بزرگ حقوقی و سیاسی است

مسعود سلطانی‌فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با اشاره به تلاش‌های حقوقی انجام شده و پیگیری‌های مستمر که بیش از سه دهه برای استرداد ۳۴۹ شی تاریخی به کشور انجام شده، گفت: استرداد این اموال و آثار پیروزی بزرگ حقوقی و سیاسی است.

وی با اشاره به وجود ۲۲۸ شی تاریخی از مجموعه تاریخی خوروین در موزه ملی ایران و اضافه شدن ۳۴۹ شئی تاریخی دیگر به این آثار، گفت: این گنجینه که معرف نحوه زندگی ایرانیان در هزاره‌های پیش است به شکل کامل در معرض دید، قرار گرفته است.

۳۴۹ اثر تاریخی از محوطه باستانی خوروین در استان البرز در منطقه ساوجبلاق توسط یکی از اتباع فرانسه جمع‌آوری و به کشور بلژیک منتقل شده بود که با طرح دعوی در مجامع حقوقی بلژیک از سوی دولت ایران سرانجام در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۹۳ به کشور بازگردانده شدند.

این اشیاء متعلق به ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ سال پیش می‌باشد و بیانگر هنر ایران در دوره مادها و هخامنشیان بوده است.

اشیای تاریخی خوروین نیم قرن پیش به طور غیر قانونی از کشور خارج شد ؛که با تلاش مستمر مسوولان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه از بلژیک به کشور ایران بازگردانده شد.

این اشیاء چهارم دیماه سال ۱۳۹۳ پس از گذشت بیش از سه دهه پیگیری های مستمر حقوقی، با تلاش ها و همت تمامی مسوولان و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به کشور بازگردانده شد.

این اشیاء و آثار باستانی که مربوط به ۲ هزار سال قبل از میلاد هستند، در سال ۱۳۴۴ از منطقه "خوروین" در استان البرز کشف و به تدریج از طریق یک دیپلمات بلژیکی از کشور خارج شده بودند.

پس از این که دولت ایران از وجود این اشیاء عتیقه در موزه ای در شهر «گنت» در بلژیک مطلع شد، در سال ۱۳۶۰ در محاکم بلژیک طرح دعوی کرده و خواهان بازگشت این اشیاء به کشور به دلیل خروج غیرقانونی آن و عدم رعایت قوانین و مقررات کشور مربوط به حفظ آثار ملی و سایر قوانین کشور شده بود.

دادگاه بلژیک در سال ۱۳۷۷ متاسفانه دعوای ایران مبنی بر مالکیت و استرداد این اشیاء به ایران را رد کرد اما در اثر تلاش و دفاعیات حقوقی که به عمل آمد و به دنبال جلسه رسیدگی مهر ماه ۱۳۹۲ در دیوان عالی کشور بلژیک، رای دادگاه بلژیک نقض شد و دادگاه استیناف به موجب رای آبان ۱۳۹۳ ادعاهای مدعی مالکیت این اشیاء را رد کرده و مالکیت جمهوری اسلامی ایران بر روی مجموعه اشیا عتیقه و آثار باستانی خوروین را محرز دانست و حکم صادر کرد که مجموعه مزبور باید به دولت ایران مسترد شود.

سرانجام این اشیا تاریخی در ساعت ۲۱ چهارم دی ماه سال جاری با پرواز چارتر به تهران بازگردانده شد.

پس از رونمایی حسن روحانی از اشیای تاریخی خوروین که مسعود سلطانی فر او را همراهمی می کرد؛موزه ملی ایران پذیرای مشتاقان و علاقمندان از اشیای تاریخی خوروین شد.

گفتنی است؛در این مراسم ؛استاندار تهران،معاونان و مدیران سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری حضور داشتند.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1