اخبار پیشنهادی


پنج شنبه 94/02/10 | ساعت: 12:42 | کد خبر: 5870 | بازدید: 451904 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از ثبت جهانی پرونده تنگ صیاد تا ۲ ماه دیگر در پاریس خبر داد و گفت: تاکنون گزارشی درباره ثبت دوباره ژئوپارک قشم در فهرست یونسکو به ما ارسال نشده است.

به گزارش میراث ما به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، گفت: شاید کارهایی در حوزه ژئوپارک قشم در حال انجام است ولی گزارشی از آن به ما ارسال نکرده‌اند اطلاعاتی که من دارم نشان می‌دهد اتفاق خاصی درباره اینکه دوباره ثبت جهانی ژئوپارک قشم مطرح باشد نیفتاده است. می‌دانم که مدیریت جدید منطقه آزاد قشم علاقه‌مند است که این ثبت انجام شود اما ذی‌نفعان زیادی در این باره وجود دارد.

وی گفت: می‌خواهم از این ژئوپارک بازدید کرده و با مدیر ژئوپارک در این‌باره صحبت کنم تا به یک جمع‌بندی برسیم.

سعیدآبادی افزود: ژئوپارک قشم جایگاه سوق‌الجیشی دارد. شاید این ذهنیت وجود داشته باشد که ثبت ژئوپارک در اولویت نیست در هر صورت مهلت و زمان خاصی برای تکمیل پرونده ژئوپارک داده نشده و هر زمان که پرونده این ژئوپارک آماده شد مسئولان آن دوباره می‌توانند تقاضا بدهند که در فهرست ژئوپارک‌های یونسکو ثبت شود.

سعیدآبادی گفت: در منطقه آزاد ارس نیز کارهایی برای تکمیل پرونده ژئوپارک انجام شده ولی گزارشی به ما ارسال نکردند در صورتی که در چنین مواقعی گزارش‌های اولیه باید به دست ما می‌رسید.

وی درباره پرونده‌های جهانی دیگر نیز گفت: ذخیره‌گاه زیست کره تنگ صیاد تا یکی دو ماه آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد تا ایران بتواند یازدهمین اثر خود را در این حوزه ثبت کند. تا به حال ۱۰ ذخیره‌گاه مانند کویر لوت، جنگ حرا در فهرست جهانی ثبت شده که ۹ تا از این ذخیره‌گاه‌ها پیش از انقلاب ثبت شده بود. مراحل اولیه بررسی پرونده تنگ صیاد انجام شده و برای بررسی نهایی در اجلاس جهانی انسان و کره مسکون (MAB) مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پرونده ذخیره‌گاه دنا نیز ۲ سال پیش ثبت شده بود. ذخیره‌گاه ها به لحاظ تنوع زیستی، جانوری، گیاهی جایگاه مهمی از لحاظ تنفسگاه جهانی بشر دارند.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1