اخبار پیشنهادی


شنبه 95/07/24 | ساعت: 08:06 | کد خبر: 6257 | بازدید: 451382 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

سید محمد بهشتی با اشاره به اینکه ایران، پل ارتباطی بین شرق و غرب بوده است، گفت: ایران در موقعیت خاص جغرافیایی قرار داشته و نقطه اتصال جهان به شمار می‌رفته، از این‌ رو فرهنگ‌های شرق و غرب نیز از طریق این پل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا،رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و رئیس کمیته ملی ایکوم ایران در نخستین نشست ایران‌شهر و بازخوانی مفهوم ایران‌شهر که ظهر روز شنبه (۲۴ مهر) در آمفی‌تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد، با اشاره به اینکه برخی گذشتگان خود را متهم می‌کنند که چون مکان‌های دیگر دنیا را ندیده بودند، ایران را بهترین تمدن و کشور می‌دانستند، اظهار کرد: ایرانیان سفرهای زیادی به کشورهای اروپایی و آسیایی داشته و شهرها، تمدن‌ها و فرهنگ‌های بسیاری را دیده‌اند به همین جهت می‌توان گفت ایران از معدود تمدن‌هایی است که جهانش به‌اندازه تمام جهان بوده است.

وی با بیان اینکه برخی از ما فرهنگ خود را فرهنگی مزاحم برای سعادتمندی تلقی می‌کنیم، افزود: اکثر برنامه‌های توسعه شهری، مدیریت بر آب‌های شیرین کشور و همچنین توسعه صنعتی در جهت غلط‌گیری از سرزمین و منابع طبیعی بوده است.

بهشتی با اشاره به اینکه اندیشه ایران‌شهری موضوعی متفاوت با دیگر اصطلاحات امروزی بوده و یک اصطلاح داخلی به شمار می‌رود، تصریح کرد: این اندیشه نیازی به ساختن ندارد چراکه از قدیم‌الایام توسط ادبا و شعرای به نام میهن به آن اشاره‌شده و امروز تنها نیازمند بازنگری است.

ایران برخلاف اروپا، کشوری پویا است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه ایران در کمربند بیابانی جهان واقع‌ شده است، اضافه کرد: این کمربند از قاره آفریقا تا داخل آسیا و کشور چین پیش می‌رود، این در حالیست که ایران در جای خاصی از این کمربند قرار داشته و یک سرزمین پویا محسوب می‌شود.

رئیس کمیته ملی ایکوم ایران با اشاره به اینکه سرزمین پویا منابع زیستی محجوب و آشکاری دارد، خاطرنشان کرد: سفره‌های زیرزمینی در لیبی به‌صورت چشمه در سطح زمین جریان نمی‌یابند این در حالی است که سفره‌های زیرزمینی در ایران، بدون نیاز به دستگاه‌های پیشرفته به‌صورت چشمه بر روی زمین جاری می‌شوند.

وی با اشاره به چشمه‌های فراوان و معادن مس، نقره، آهن، سرب و همچنین نمک طعام با خلوص نزدیک ۱۰۰ در صد در ایران، ادامه داد: کشورهای اروپایی ایستا هستند اما در مقابل ایران یک سرزمین پویا محسوب شده و همین پویایی نیز از گذشته سبب جذابیت بیشتر مردم برای سکنی گزیدن و زیست بوده است.

بهشتی با بیان اینکه ایران کشوری بالقوه است و هنر ما نیز باید بالفعل کردن این ظرفیت‌ها باشد، افزود: در اندیشه ایران‌شهری همواره در پس پرده، گوهری دیده می‌شود که باید از قوه به فعل دربیاید.

رئیس کمیته ملی ایکوم ایران با اشاره به اینکه ایران، پل ارتباطی بین شرق و غرب بوده است، گفت: ایران در موقعیت خاص جغرافیایی قرار داشته و نقطه اتصال جهان به شمار می‌رفته ازاین‌رو فرهنگ‌های شرق و غرب نیز از طریق این پل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: دین بودیزم از هند به خراسان رسید و به مدت طولانی در خراسان ماند این در حالی است که سفر این دین از هند به چین و ژاپن از طریق ایران انجام شد.

وی با بیان تفاوت جهانی‌سازی و جهانی بودن تصریح کرد: جهانی‌سازی سفره‌های بشر را کوچک کرده اما جهانی‌شدن این سفره را رنگین‌تر می‌کند این در حالی است که ایرانی‌ها به سبب وجود فرهنگی غنی، جهانی هستند و نیازی به جهانی‌شدن ندارند.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1