اخبار پیشنهادی


یکشنبه 95/09/28 | ساعت: 11:06 | کد خبر: 6280 | بازدید: 451264 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از شهردار تهران خواست از تخریب «ویلای نمازی» جلوگیری کند.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا، محمدحسن طالبیان در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران درخواست کرد تا «در اسرع وقت نسبت به جلوگیری از تخریب بنای تاریخی «ویلای نمازی» و احیانا خرید ملک، اوامر موکد صادر و اقدام عاجل انجام شود.»

درا ین نامه که به امضای طالبیان رسیده، آمده است:

«همانگونه که مستحضرید ملک و ساختمان معروف به «ویلای نمازی» به پلاک ثبتی «۱/۱۲۱۸/۱۲۲۱» که متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های مختلف حقوقی در سالیان گذشته از ثبت خارج شده است، به لحاظ میراث و ثروت تاریخی - فرهنگی شهر تهران از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است، اینک مجددا در شُرف تخریب و نابودی قرار گرفته است، از آن‌جایی که رجاه واثق _امید و آرزو داشتن_ دارد، جنابعالی به این گونه موارد توجه خاصی دارید و در مواردی به همت حضرت‌عالی ابنیه تاریخی مهمی از ورطه نابودی نجات یافته است، خواهشمند است دستور دهید تا در اسرع وقت نسبت به جلوگیری از تخریب بنای تاریخی «ویلای نمازی» و احیانا خرید ملک اوامر موکد صادر و اقدام عاجل انجام شود.»

 با ابلاغ حکم دیوان عدالت اداری به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران مبنی بر خروج از ثبت «ویلای نمازی» احمد حکیمی‌پور، رئیس کمیته میراث فرهنگی، گردشگری بافت‌های تاریخی و فرسوده شورای اسلامی شهر تهران نیز در دو نامه جداگانه به زهرا احمدی‌پور _ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و _ پژمان پشمچی‌زاده _ معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران _ خواست از «ویلای نمازی» محافظت کنند، تا تجربه‌ی تلخ خانه‌ی «توران» در چند ماه گذشته رخ ندهد.

 «ویلای نمازی» در ۲۲ آبان ۱۳۸۶ به شماره ۲۰۱۵۴ و با رضایت مالک بنا «حاج احمد ابریشمچی» در خیابان نیاوران تهران، خیابان عمار، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این بنا در دوره پهلوی دوم، دقیقا در سال ۱۳۳۹ به سفارش «شفیع نمازی» - بازرگان ثروتمند و فرزند مهدی نمازی (نماینده وقت مجلس شورای ملی و مجلس سنا) - توسط "جوپونتی"، معمار مشهور ایتالیایی ساخته شد. او این ویلا را بر مبنای مفهوم «شادیِ زندگی» خلق کرد. دیوارهای حیاط‌خلوتِ ویلا نمازی با طرح‌های سرامیکی هنرمند معروف ایتالیایی "فائوستو ملوتی" تزئین شده که آثارش در نوع خود بسیار مدرن هستند.

بر این اساس، این اعتقاد وجود دارد که «ویلای نمازی» اهمیت دارد؛ چون به همراه "ساختمان شورای برنامه‌ریزی و توسعه" در بغداد، تنها آثار "جو پونتی" در خاورمیانه محسوب می‌شوند. اثر جو پونتی در بغداد در جنگ سال ۲۰۰۳ آسیب فراوان دید که اکنون توسط یونسکو در حال مرمت است و مرمت این بنا توسط یونسکو نشان از اهمیت کارهای این معمار در جهان از نگاه یونسکو دارد اما به دنبال پیگیری های مالک بنا، این عمارت تاریخی در حال حاضر از فهرست میراث ملی کشور خارج شده است.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1