اخبار پیشنهادی


سه شنبه 95/11/12 | ساعت: 09:21 | کد خبر: 6309 | بازدید: 454469 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

نخستین جلسه چارچوب کمک توسعه ای ملل متحد – آندف (UNDAF) در دفتر معاونت میراث فرهنگی کشور برگزار شد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، نشست تخصصی کمک توسعه ای ملل متحد – آندف (UNDAF) با حضور معاونان سازمان میراث فرهنگی، کارشناسان سازمان های تخصصی بین المللی وزارت امور خارجه، نماینده UNDP و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در دفتر معاونت میراث فرهنگی کشور برگزار شد.

بر اساس گزارش، این نشست به منظور آشنایی با «سند آندف» که بین دولت جمهوری اسلامی ایران و 18 آژانس بین المللی با هدف کمک ارگان های بین المللی به دولت ایران در تحقق اهداف برنامه ششم توسعه منعقد شده برگزار شد.
«استرکیش لاروش» مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با ارائه توضیحاتی درخصوص سند آندف و ارتباط آن با سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: آندف سند بالادستی است که در بین کشورهای مختلف و در پنج حوزه محیط زیست، سلامت و بهداشت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر تدوین شده است.

لاروش معتقد است، موضوع میراث فرهنگی علاوه بر حوزه اقتصاد مقاومتی می تواند با محیط زیست نیز مرتبط باشد و این ارتباط به دلیل مباحث مشترکی چون میراث طبیعی، اکوتوریسم، ذخیره گاه های زیست و نقش جوامع محلی و میراث فرهنگی ناملموس در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است.

معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست به همکاری های مستمر سازمان میراث فرهنگی با سازمان ملل و 18 آژانس مستقر در تهران اشاره کرد.

محمدحسن طالبیان افزود: سازمان میراث فرهنگی از سال 2000 برای شمای کلی گردشگری با شبکه‌های جهانی توسعهٔ ملل متحد«UNDP» همکاری داشته است و هم اکنون نیز معاونت گردشگری و معاونت صنایع دستی نیز با سازمان جهانی توسعه صنعتی ملل متحد «UNDO»با امضای تفاهم نامه درحال همکاری هستند.

طالبیان گفت: درحال حاضر آندف یک سند بالادستی است که ما می توانیم با تعریف پروژه هایی چون ثبت آثار طبیعی و فرهنگی، مباحث مدیریتی و حفاظت از میراث ناملموس، اکوتوریسم، توسعه صنایع دستی و کمک به جوامع محلی و حتی پروژه هایی که مربوط به مدیریت بحران می شود از حمایت های آن بهره مند شویم.

معاون میراث فرهنگی کشور معتقد است، اتفاقاتی که در حوزه مدیریت منابع طبیعی و انسانی می افتد خارج از حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست و این سه حوزه بر معیشت مردم و توسعه پایدار بسیار تاثیرگذار است.
وی گفت: برنامه SDG» Sustainble development Goals» اهداف توسعه پایدار سازمان ملل نیز نشان می دهد که همه فعالیت ها به هم ارتباط دارند. بنابراین سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا سال 2030 تعریف شده که ایران هم جزو کشورهایی است که داوطلبانه قرار است فعالیت های مرتبط با آن را گسترش دهد.

در این برنامه 17 موضوع مطرح است که همگی با هم مرتبط هستند. به عنوان مثال بند یک در زمینه تلاش در جهت فقرزادیی است و بند 11 مرتبط با میراث فرهنگی و توسعه پایدار است.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1