اخبار پیشنهادی


سه شنبه 95/12/24 | ساعت: 10:28 | کد خبر: 6333 | بازدید: 454430 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: جشن جهانی نوروز ششم فروردین با حضور معاون اول رییس جمهوری، سفرای کشورهای خارجی و نمایندگان 12 کشور عضو پرونده نوروز در کاخ گلستان برگزار می شود.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا،محمدحسین طالبیان روز سه شنبه در خصوص برگزاری جشن جهانی نوروز اظهار کرد: اجرای موسیقی تحویل سال مربوط به چهارمحال بختیاری، موسیقی ساز و نقاره، نوروز خوانی مازندران، رقص شمشیر سیستانی، موسیقی بخشی خراسان شمالی و سمنوپزان استان مرکزی از بخش های مهم این برنامه است. 

وی در این نسشت خبری که در محل سازمان میراث فرهنگی برگزار شد افزود: در حاشیه این جشن نمایشگاه آلبوم خانه کاخ گلستان که مربوط به سلام های نوروزی است و نمایشگاهی از آثار ناملموس میراث جهانی و آثار ثبتی صنایع دستی در یونسکو و سفره های نوروزی اقوام برگزار می شود.

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: بعد از اجلاس آدیس آبابا تعدادی از کشورها برای اضافه شدن به پرونده جهانی نوروز تقاضا دادند.

وی تصریح کرد: چین، مغولستان و برخی کشورهای افریقایی اعضای جدید متقاضی برای پیوستن به پرونده 12 ملیتی جهانی نوروز هستند.

طالبیان خاطرنشان کرد: نوروز پیام وفاق اجتماعی، صلح و وحدت بین کشورها است و ما باید از ظرفیت های این میراث معنوی بزرگ بیش از پیش استفاده کنیم.

** برگزاری نوروزگاه در 31 استان

در ادامه این نشست معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی گفت: سال گذشته 12 مکان را در 12 استان به عنوان نوروزگاه انتخاب کردیم و امسال در 31 استان کشور نوروزگاه ها را خواهیم داشت.

سمیع الله مکارم حسینی افزود: این نوروزگاه ها از دوم تا دوازدهم فروردین و به طور عمده در مجاورت پایگاه های جهانی میراث فرهنگی برگزار می گردد که گردشگران بسیاری دارد.

وی ادامه داد: در کنار این نوروزگاه ها نمایشگاه عکس ، فروشگاه صنایع دستی ، ارائه غذاهای محلی ، سوغاتی و شیرینی های نوروز و موسیقی برای کودکان و بزرگسالان را خواهیم داشت.

مکارم تصریح کرد: شعار ' نوروز میراث صلح ' به مدت 10 سال شعار اصلی ما خواهد بود و شعار ویژه امسال نوروز میراث صلح ' فرهنگ و طبیعت' ، است.

معاون سازمان میراث فرهنگی یادآور شد: سال گذشته هفت عنوان کتاب با موضوع نوروز منتشر کردیم و امسال نیز پنج عنوان کتاب با عناوین نوروزنامه صبح ، نوروز تنوع فرهنگی و فرهنگ صلح ، نوروز ملل ، نوروز تنوع فرهنگی و فرهنگ صلح و دوستی منتشر خواهیم کرد.

مکارم خاطرنشان کرد: یکی از راه های احیاء و انتقال مفاهیم نوروز به مردم برگزاری آیین های مرتبط با هر منطقه توسط مردم همان خطه در نوروزگاه ها است.

** 30 فروردین ' روز سال تحویل' موزه ها باز است

مدیر کل امور موزه های کشور گفت: بخشنامه شده تا سی ام فروردین که روز سال تحویل است همه موزه ها باز باشد تا مردم بتوانند در کنار محوطه های تاریخی و موزه ها حضور داشته باشند.
محمدرضا کارگر افزود: نظافت و خدمات مختلف در موزه ها انجام شده و همه موزه ها در کشور موظف هستند هفت سین های متفاوت و مرتبط و همچنین برنامه های نوروزی برگزار کنند.


** 21 پایگاه جهانی و ملی آماده نوروزگاه

مدیرکل امور پایگاه های میراث فرهنگی اظهار کرد: برای اولین سال است که پیش از عید دستمزد همه کارکنان پایگاه های جهانی میراث فرهنگی پرداخت می شود.
فرهاد عزیزی افزود: 21 پایگاه جهانی و ملی برای برگزاری نوروزگاه ها آماده شده است.

وی اضافه کرد: پاکسازی و فرهنگسازی حفاظت عمومی 20 اسفند به طور همزمان در پایگاه های کشور برگزار شد و با آموزش راهنمایان افتخاری نوروز ، شرایط حفاظتی و خدماتی برای مردم مهیا شده است.


** خیمه شب بازی در نیاوران

مدیر کاخ موزه نیاوران نیز در این نشست تاکید کرد: جشنواره ' مظاهر زندگی ایرانی ' با موضوعات میراث فرهنگی ، محیط زیست و اصول شهروندی از 30 اسفند تا 9 فروردین با هدف آشنا کردن مردم با موزه ها برگزار می شود.

رحمت الله رئوف افزود: اجرای خیمه شب بازی ، تئاتر خیابانی ، سیاه بازی ، نقاشی خیابانی ، موسیقی اقوام و رونمایی از آثار مخازن از مهم ترین برنامه های این مجموعه فرهنگی در ایام نوروز است.

مسعود نصرتی مدیر کاخ موزه گلستان نیز عنوان کرد در ایام نوروز معمولا از سه هزار و 500 تا هفت هزار و 500 نفر از این مجموعه دیدن می کنند.

کشورهای عضو پرونده چند ملیتی نوروز شامل ایران، ترکیه، آذربایجان، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقزستان، تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق است.
دربرخی کشورها نیز این جشن با وجود اینکه بطور رسمی برگزار نمی شود اما هر شمار زیادی از مردم جشن نوروز را برگزار می‌کنند همانند کردهای سوریه.

نوروز در ۹ کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قزقیزستان و آلبانی با همین نام تعطیل رسمی است.

نوروزستان یا جغرافیای فرهنگ نوروز به کشورهایی گفته می‌شود که نوروز را جشن می‌گیرند.
نخستین و دومین دوره «جشن جهانی نوروز» نیز در تهران برگزار شد.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1