اخبار پیشنهادی


سه شنبه 96/01/15 | ساعت: 12:52 | کد خبر: 6336 | بازدید: 454285 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در نوروز امسال بازدید از سایت و محوطه های تاریخی رشد 20 تا 40 درصدی داشته است.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا،محمدحسن طالبیان روز دوشنبه در نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر عنوان کرد: با توجه به اینکه در نوروز امسال نوروزگاه ها در 31 استان و بسیاری از محوطه های و سایت های تاریخی کشور برگزار شد، با افزایش گردشگر داخلی و خارجی در بسیاری از سایت ها و محوطه های تاریخی مواجه بودیم.

وی همچنین به آمار بازدید کنندگان از 21 پایگاه جهانی اشاره کرد و افزود: از ابتدای نوروز تا پایان 12 فروردین ماه آمار بازدید کنندگان از مجموعه های جهانی در مجموع به 2 میلیون و 524 هزار نفر می رسد.

به گفته طالبیان، در برخی استان های غربی کشور از جمله کردستان به علت برودت هوا تا حدودی از میزان بازدید کنندگان کاسته شد اما در دیگر نقاط کشور آمار بازدید کنندگان 20 تا 40 درصد افزایش داشته است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، بیشترین آمار بازدید کنندگان را مربوط به مجموعه جهانی پارسه و پاسارگاد با 404 هزار و 623 بازدید کننده، باغ فین با 243 هزار و 851 بازدید کننده، باغ ارم با 186 هزار و 100 بازدید کننده عنوان کرد.

وی افزود: مجموعه های فرهنگی و تاریخی گلستان، نیاوران، سعدآباد و موزه ملی نیز با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شده و مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با 516 هزار و 385 نفر، افزایش 40 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را داشته است.

به گفته طالبیان، بر اساس آمار ارایه شده استان فارس با یک میلیون و 568 هزار و 498 هزار نفر بیشتر آمار بازدید کنندگان را به خود اختصاص داده است. همچنین استان های خراسان رضوی با یک میلیون و 428 هزار و 403 و استان اصفهان با 788 هزار و 758 نفر در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

معاون سازمان میراث فرهنگی اما به جشن ملی نوروز که 6 فروردین ماه در مجموعه تاریخی و جهانی کاخ گلستان برگزار شد اشاره کرد و ادامه داد: جشن نوروز با حضور سفرا، رایزنان فرهنگی، نمایندگان سازمان های بین المللی مستقر در تهران از جمله یونسکو و همچنین برخی دولتمردان در مجموعه تاریخی و جهانی کاخ گلستان برگزار شد.

وی افزود: در جشن نوروز شاهد نمایشگاهی از آثار ملموس و ناملموس جهانی، نمایش عروسک های نوروزی و آیین های سنتی در ارتباط با نوروز بودیم. این درحالیست که در 31 استان کشور نمایشگاه عکس با تصاویری از آلبوم خانه کاخ گلستان، میراث جهانی، نوروز ملل و 10 اثر دارای نشان مرغوبیت به نمایش درآمد.

به گفته طالبیان، در نوروز آینده ایران تمام تلاش خود را می کند تا ارتباطات و برنامه های فرهنگی مشترک خود را با 11 کشور حوزه نوروز بیش از پیش تقویت کند.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1