اخبار پیشنهادی


سه شنبه 96/02/19 | ساعت: 10:55 | کد خبر: 6373 | بازدید: 454666 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

دعای مشهور به «ربنا» با صدای استاد محمدرضا شجریان ثبت ملی شد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، زهرا احمدی ‌پور معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری روز سه شنبه در نشستی لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور «ربنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون شجریان فرزند این هنرمند اهدا کرد.

احمدی‌پور در این نشست گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان «ربنا» استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.

معاون رئیس‌ جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند بی‌بدیل افزود: استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌فرهنگی به‌دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطراتشان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.

این نشستی با حضور سهراب پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد.قرائت دعای «ربنا»، یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل چهار دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت «ربنا» آغاز می‌شوند.

این اثر در تیر سال 1358 ضبط شده و برای مدت 30 سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌ است.بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است.

شجریان «ربنا» را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1