اخبار پیشنهادی


یکشنبه 93/05/26 | ساعت: 12:09 | کد خبر: 5320 | بازدید: 451802 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون میراث فرهنگی کل کشور و مدیر کل دفتر بناها، بافت و محوطه‌های تاریخی سازمان‌ ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور مخالفت خود را با گذر خیابان انصاری شرقی که منجر به چندپاره شدن بافت تاریخی قزوین می‌شود، اعلام نمودند.

به گزارش میراث ما؛ با برگزاري جلسات متعدد کمیته فنی شورای عالی معماری و شهرسازی در ارديبهشت ماه سال 93 موضوع "طرح جامع شهر قزوین" بررسي و اعضای این کمیته نيز از بافت تاريخي شهر قزوین ديدن کردند.

طي اين نشست‌ها یکی از موضوعات مطرح شده در جلسات کمیته فنی شورای عالی شهرسازی طرح گذر خیابان انصاری شرقی از بافت تاریخی قزوین بود، كه عبور بخش غربی این خیابان از بافت تاریخی قزوین طی سال‌های گذشته صدمات غیرقابل جبرانی را به این بافت وارد کرده و در حال حاضر با تملک ۶۰ درصد بناهای بخش شرقی خیابان شهید انصاری توسط مسئولان شهری و مشارکت مردم در این پروژه، موضوع این خیابان وارد مرحله‌ای گرديده که در صورت اجرایی شدن پروژه و عدم جایگزینی طرحی مناسب، مسئولان و ساکنان شهر قزوین با دست خود آثار تاریخی این شهر مخصوصاً آثار دوره سلجوقی را به جرم بی‌ارزش بودن فرهنگ در مقابل توسعه بدون کاوش و یا حفظ بقایای آن مُثله كرده و از بين مي‌برند.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور با اشاره به ارزش بافت تاريخي در هويت زنده شهرها اظهار داشت: معاونت میراث فرهنگی و سازمان میراث فرهنگی با هر اقدامی که در بافت تاریخی گسست ایجاد کند قطعاً مخالفت می‌کند و اعلام می‌دارد این گونه طرح‌ها باید به صورت مستند و علمی مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که طرحی شرایط یکپارچگی بنا، محوطه، بافت تاریخی را در هر گوشه از هر استان به هم بزند سازمان میراث فرهنگی مخالفت خود را رسماً با آن اعلام می‌کند، و اين موضوع در هرهمه كشور قابل اجرا بوده و هيچ  تفاوتی بين سرای دلشگا یا کشیدن خیابان انصاری شرقی نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: اصلاً هرچیزی برخلاف اصالت و یکپارچگی بافت و محوطه و بنا تاریخی؛ طبق آیین‌نامه‌های جهانی و داخلی ممنوع است.

سیاوش صابری مدیر کل دفتر بناها، بافت و محوطه‌های تاریخی نيز با اعلام نظر مخالفت کارشناس سازمان میراث فرهنگی در این کمیته افزود: کارشناس ما در جلسه اين كميته مخالفت رسمی سازمان میراث فرهنگی را با هرگونه اقدامی که منجر به از بین رفتن یکپارچگی بافت تاریخی اعم از گذر معبر و احداث خیابان و... باشد اعلام نموده است.

وي تصريح كرد: نهایتاً نظر حوزه کارشناسی و نظر سازمان میراث فرهنگی در حوزه محوطه‌ها و بناها و بافت‌های تاریخی لازم الاجرا است اما این نظرات به شورای عالی معماری و شهرسازی متشکل از معاون وزیر، وزیر و نماینده سازمان میراث فرهنگی می‌رود و روی این موضوع بحث و اظهار نظر می‌شود.

وی ادامه داد: دکتر طالبیان هم با هرگونه اقدامی که منجر به حذف یکپارچگی بافت تاریخی از جمله بافت تاریخی قزوین مخالف است. اما درنهایت آنچه در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب می‌شود برای سایر دستگاه‌ها لازم الاجرا مي‌باشد.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1