اخبار پیشنهادی


شنبه 93/06/08 | ساعت: 04:34 | کد خبر: 5353 | بازدید: 453749 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

طی عملیاتی در روزهای یکم و دوم شهریور ماه تمامی فرش های کاخ سبز واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد هوادهی و نظافت شدند.

به گزارش میراث ما؛ لیلی رئوف با اعلام خبر فوق گفت: در این عملیات تعداد 16 تخته فرش و قالیچه کاخ سبز جهت هوا دهی، غبار روبی و پاکسازی به ضلع غربی  این کاخ منتقل و در معرض هوای آزاد و نور قرار گرفتند، که از آن جمله می توان به تخته فرش تالار آیینه بافت عمواغلی مشهد به ابعاد 70 متر مربع، فرش اتاق انتظار بافت راور کرمان به ابعاد 66مترمربع و... اشاره کرد.

مسئول کاخ موزه سبز اظهار داشت: در این پروژه فرش هایی که در مخازن نگهداری می شوند و همچنین فرش های موجود در فضاهای نمایشی که به دلیل ویژگی های خاص معماری هوای مناسب در آن جریان ندارد، غبار روبی و هوادهی شدند. عملیات غبار روبی و هوادهی فرش ها از جمله راهکارهایی است که جهت پیشگیری از نفوذ و توقف گرد و غبار و رشد عوامل بیولوژیک در الیاف فرش ها به کار گرفته می شود.

وی افزود: اگرچه نور مستقيم آفتاب براي مدت طولاني موجب پريدگي رنگ آن مي‌گردد اما لازم است كه هرچند وقت يكبار (مثلاً 6 ماه يكبار) فرش ها را از داخل تالارها بيرون نمود و در معرض جريان هوا قرار داد و به اصطلاح فرش را هوا داد. مدت اين كار هيچ گاه بيش از چند ساعت نيست و حداكثر نصف روز است.

رئوف تآکید کرد: به ويژه آفتاب دادن پشت فرش بسيار حائز اهميت است. پشت فرش محل مناسب براي زندگي بيد و موريانه و ساير حشرات است و همچنين انواع كپك ها و قارچ‌ها نيز در محيط تاريك پشت فرش بهتر رشد مي‌نمايند. نور آفتاب باعث نابودي همگي اين عوامل گرديده و براي سلامت و عمر بيشتر فرش لازم است. هنگام هوا دادن فرش در مقابل نور خورشيد بايد چند مرتبه فرش را جارو يا برس كشيد تا عوامل گفته شده بهتر از فرش خارج شوند.

گفتنی است  کاخ سبز یکی از کاخ موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است که در سال 1301-1307 جهت اقامت رضاخان ساخته شد و با هنرهای ایرانی نفیس از آن جمله آیینه کاری، حجاری، نقاشی های دیواری و فرش های دستباف نفیس مزین گردیده است.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1