اخبار پیشنهادی


جمعه 93/08/02 | ساعت: 11:28 | کد خبر: 5480 | بازدید: 451881 | سرویس: میراث فرهنگی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون میراث فرهنگی در واکنش به تخریب خانه ارزشمند «حسن حلی‌ساز» در بافت تاریخی شیراز که در سال 1382به شماره 8974 به ثبت ملی رسیده است گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس وظیفه قانونی خود پیگیریهای حقوقی و قضایی را در خصوص تخریب این خانه ارزشمند تاریخی و برخورد با عاملان این حادثه را ادامه خواهد داد.

به گزارش سرویس دریافت اخبار میراث ما، محمد حسن طالبیان با اعلام این موضوع افزود: بر اساس قانون، حفاظت از آثار تاریخی که در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده بر عهده دولت و همه دستگا ها است؛ در این راستا معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل میراث فرهنگی استان فارس به محض اطلاع از وقوع این حادثه، موضوع را از طریق قوه قضاییه و همچنین دستگاه ها و نهادهای مربوطه در استان پیگیری کرده اند.

وی با تاکید بر ضرورت تشکیل دادگاه میراث فرهنگی در کشور برای رسیدگی سریع به چنین حوادثی و جلوگیری از تخریب و نابودی میراث فرهنگی در کشور خاطر نشان کرد: پس از طرح شکایت سازمان از تخریب خانه «حسن حلی‌ساز» در بافت تاریخی شیراز، قوه قضاییه این موضوع را در اولویت قرار داده است.

وی با بیان اینکه انتظار سازمان میراث فرهنگی از قوه قضایه رسیدگی سریع به این موضوع و شناسایی مجرمان به منظور جلوگیری از وقوع حوادثی از این قبیل در روز های آینده است تاکید کرد:انجام هر اقدام توسعه ای از سوی دستگاه های مربوطه در بافتهای تاریخی مستلزم ارائه طرح با رویکرد حفاظت از آثار تاریخی ملی به سازمان میراث فرهنگی و احترام به قوانین موجود در این زمینه است.

طالبیان یادآور شد: هیچ اقدام غیر قانونی در کشور و دولت از سوی هیچ نهاد و ارگانی پذیرفته شده نیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظر قانونی موظف به حفاظت و حراست از آثار تاریخی ملی بوده و در صورت وقوع چنین حوادثی تا دستیابی به نتیجه و معرفی مجرمان و برخورد قانونی با آنها از سوی نهاد های حاکمیتی موضوع را پیگیری خواهد کرد.

معاون میراث فرهنگی تخریب آثار تاریخی که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است را طبق قانون مجازات اسلامی جرم و عاملان آن را مجرم دانست و عنوان کرد: پس از شکایت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، قاضی پرونده حکم شناسایی عوامل جرم و معرفی آنها به دادگاه را صادر کرده است.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1