اخبار پیشنهادی


سه شنبه 94/02/29 | ساعت: 06:37 | کد خبر: 5888 | بازدید: 451987 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی درباره پولی شدن غرفه‌های نمایشگاه صنایع‌دستی در 20 خرداد توضیح داد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا، بهمن نامور مطلق درباره این نمایشگاه که از 20 خرداد آغاز می شود، گفت: با توجه به امکانات و سیاست‌هایی که داریم، قرار است به اندازه سال گذشته غرفه رایگان در اختیار هنرمندان قرار دهیم تا بتوانیم بیش از سال‌های گذشته محصولات صنایع دستی را به فروش برسانیم.

او افزود: 350 هزار هنرمند دارای کارت صنایع‌دستی داریم که همه‌ آنها دوست دارند هر بار در نمایشگاه حضور داشته باشند و ما می‌توانیم 200 الی 300 نفر را در این نمایشگاه بپذیریم، یعنی یک هنرمند باید بیش از هزار سال صبر کند تا نوبت شرکت او در نمایشگاه برسد. بنابراین اعلام کردیم که هر هنرمند تنها یک‌بار می‌تواند از این مزیت استفاده کند.

معاون صنایع‌دستی در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه "دیده شده برخی هنرمندان چندین‌بار در این نمایشگاه حضور داشته‌اند" گفت: این قانون همیشگی بوده و اگر هنرمندانی چندین‌بار در نمایشگاه دیده شده‌اند، یا با اسامی دیگران شرکت کرده‌اند یا خانوادگی کارت هنرمندی دارند که هربار یکی از اعضا در نمایشگاه شرکت کرده است؛ در غیر این صورت یک هنرمند از لحاظ قانونی حق ندارد به صورت متوالی در این نمایشگاه شرکت کند.

نامورمطلق با بیان اینکه متأسفانه برخی هنرمندان این کار را انجام می‌دهند، افزود: طبق قانون هر هنرمند تنها یک‌بار می‌تواند از امکانات این چنینی که دولت به آنها می‌دهد استفاده کند.

او توضیح داد: ما به اندازه سال گذشته غرفه‌های رایگان در اختیار مناطق محروم قرار می‌دهیم، اما چون می‌خواهیم در عین حال آن را گسترش دهیم با نمایشگاه صحبت می‌کنیم تا بیش از این تعداد غرفه را به شکل کرایه‌ای در اختیار هنرمند قرار دهند و به نظر من این موضوع یک امتیاز محسوب می‌شود تا افرادی که سال‌های گذشته فروش خوبی داشته‌اند، امسال هم بتوانند در نمایشگاه صنایع دستی حاضر شوند.

به دلیل آنکه هر هنرمند تنها یک‌بار می‌تواند از این سهمیه استفاده کند، بنابراین هر سال بهترین فروشنده‌هایمان را از دست می‌دهیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم غرفه‌هایی به این شکل در اختیار هنرمندان قرار دهیم تا آن‌هایی که دوست دارند در نمایشگاه مشارکت داشته باشند و یا هنوز نوبت‌شان نشده، از این امتیاز استفاده کنند.

معاون صنایع دستی درباره کرایه و تعداد غرفه‌های نمایشگاه صنایع‌دستی اظهار کرد: هنوز دقیقا تعداد غرفه‌ها و کرایه آنها مشخص نیست و در حال بررسی این موضوع هستیم. سال گذشته حدود 250 غرفه به صورت رایگان در اختیار هنرمندان گذاشته بودیم و مابقی آن‌ها مربوط به نهادها یا تشکل‌ها بوده است، اما امسال تصمیم داریم هیچ غرفه‌ای در اختیار نهادهای دولتی مثل "بهزیستی" یا "کمیته امداد" قرار ندهیم و هر هنرمندی که تمایل دارد این غرفه‌ها را کرایه کند تا به این شکل قدرت فروش صنایع دستی هم بالا برود.

او همچنین درباره بودجه نمایشگاه صنایع دستی 20 خرداد گفت: امسال با مبلغی که نسبت به بودجه سال گذشته پایین‌تر است موافقت شده و به همین دلیل ما به سراغ کسانی رفتیم که بتوانند پشتیبان مالی صنایع دستی در این نمایشگاه باشند تا به هنرمندان ما لطمه زیادی وارد نشود. ما امکانات نمایشگاهی را نسبت به سال گذشته کم نکرده و نمی‌کنیم.

در گذشته یکسری امکانات اضافی مثل هتل 5 ستاره یا غذا داده می‌شد که درصددیم این امکانات را کمتر کنیم تا بتوانیم همچنان غرفه‌های رایگان رادر اختیار استان‌های محروم بگذاریم. مطابق سال گذشته شیوه‌نامه غرفه‌های نمایشگاهی ابلاغ می‌شود، هنرمندان مانند سال گذشته ثبت نام اینترنتی می‌کنند و استان‌های دیگر هم مانند سال گذشته براساس سهمیه ستاد، هنرمندان واجد شرایط را معرفی می‌کنند و ما آن‌ها را پذیرش و غرفه رایگان در اختیارشان قرار دهیم.

او با بیان اینکه هنوز برای ثبت نام و شرکت در نمایشگاه 20 خردادماه دیر نشده است، گفت: ما عقب نیستیم و مطمئن هستم هنرمندان بعد از بازشدن سایت به مرور ثبت نام را انجام خواهند داد.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1