اخبار پیشنهادی


چهارشنبه 94/04/31 | ساعت: 12:46 | کد خبر: 5935 | بازدید: 452247 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی درباره تاثیر توافقات هسته‌ای بر صادرات، مبادلات و تولیدات صنایع دستی گفت: ما در دوران برزخی به سر می‌بریم، در دوران پساتوافق هستیم؛ هنوز تحریم را برنداشته‌اند، اما توافق شده‌ است. این دوره بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است که چه کارهایی را انجام دهیم و خودمان را چطور آماده کنیم.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا،بهمن نامورمطلق بیان کرد: این توافق‌نامه از نظر ما یک موفقیت صرف دیپلماسی نبوده، بلکه یک موفقیت ایدئولوژیک بوده است ابعاد آن بعدها شناخته خواهد شد. نخستین تأثیرات آن مبادلات مالی است. پس از تحریم مشکلات مبادلاتی‌مان برداشته می‌شود. یکی از مشکلات اساسی ما این است که چطور جایی که صنایع دستی‌مان را می‌فروشیم آن را برگردانیم؛ اگر گردشگری داخل کشور می‌آید و صنایع دستی را خریداری می‌کند، به میزان کافی با خودش پول نقد نمی‌آورد که بتواند خرید کند.

او ادامه داد:‌ در دنیا حضور غیرعادلانه و رقابتی برای ما وجود دارد به این شکل که ما در بازارهای مهم و بزرگ دنیا نمی‌توانیم حضوری برابر با رقبای خودمان داشته باشیم یعنی هند، چین، مراکش، تایلند در بازارهای جهانی حضور دارند و ممانعتی برای این حضور ندارند، اما به دلیل تحریم‌ها ما نمی‌توانیم در این بازارها حضور داشته باشیم. بنابراین ما بازارهایمان را در کشورهای دیگر از دست داده‌ایم، به ویژه درباره صنایع دستی که صادرات محور است این تحریم‌ها بسیار آزاردهنده بوده است.

معاون صنایع دستی افزود: نکته بعدی در برندسازی است. ما در برندسازی هم نتوانستیم حضور داشته باشیم، چون اگر بخواهیم کالایی را به نام ایران صادر کنیم از آن جلوگیری می‌شود، به همین دلیل ما مجبور بودیم به کشورهای رقبای خودمان مثل ترکیه یا امارات سفر کنیم تا بتوانیم کالایمان را به اروپا صادر کنیم که این امر برای ما چندین ضرر داشت، زیرا باعث افزایش هزینه‌های ما می‌شد و مهم‌تر اینکه نام صنایع دستی ایران با این کار از بین می‌رفت چون به اسم کشورهای دیگر وارد بازارهای جهانی می‌شد.

نامور مطلق با بیان اینکه در عین حال باید مراقب باشیم، چون رفع تحریم مصادف با شکوفایی صنایع دستی نیست، گفت: ما باید برای این شکوفایی برنامه داشته باشیم و از ضررهایی که می‌تواند جهت رفع تحریم متحمل کشور شود، جلوگیری شود مثل صادرات بی‌رویه یا متزلزل شدن ارز خارجی که می‌تواند ضررهای بسیاری داشته باشند.

امیدواریم بتوانیم با تدابیری که تاکنون برای گفتگو خرج شده برای مبادلات اقتصادی به خرج دهیم و از دولتمردان خودمان و کلیه وزارتخانه‌ها بخواهیم که اگر قرار است امتیاز اقتصادی به کشورهای دیگر داده شود در مقابل آن امتیاز اقتصادی هم بگیریم، فقط به آن‌ها نفت نفروشیم، ما صنایع دستی و فرش داریم که می‌توانیم در این مبادلات از آن‌ها استفاده کنیم.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1