اخبار پیشنهادی


چهارشنبه 94/06/25 | ساعت: 01:12 | کد خبر: 5984 | بازدید: 451939 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنایع دستی، تبلور بارز اقتصاد مقاومتی است و توجه به این مهم، تمرکززدایی و ایجاد اشتغال پایدار در کشور را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا، بهمن نامور مطلق در آیین گشایش ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در تبریز گفت: برندسازی برای صنایع‌دستی کشور یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های کنونی است که عدم توجه به این مهم مساوی با عدم داشتن توانایی لازم برای حضور در بازارهای جهانی و رشد و توسعه اقتصاد داخلی کشور خواهد بود.

او با تاکید بر لزوم افزایش توجه به خلاقیت و نوآوری در خلق صنایع‌دستی اظهار کرد: صنایع دستی نقش مهمی در تمرکززدایی و ایجاد اشتغال پایدار در شهرها ایفا می‌کند و به جرات می‌توان گفت که تبلور بارز اقتصاد مقاومتی هستند.

به گفته وی، حجم تولیدات صنایع‌دستی در کشور فراتر از حد انتظار است، اما در زمینه بازاریابی و صادرات مشکلاتی وجود دارد که نیازمند اتخاذ تدابیر مناسب و عملیاتی از سوی مسئولان مربوطه است.

معاون صنایع‌دستی افزود: استان آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز در طول 500 سال اخیر، همواره اولین یا دومین شهر مطرح کشور در زمینه هنر و صنایع دستی و سایر زمینه‌ها بوده است. شهر تبریز با جایگاه واقعی خود در زمینه هنر و صنایع دستی فاصله دارد که باید با ایجاد هم‌افزایی هرچه بیشتر در بین سازمان‌ها و نهادهای مربوطه و کمک خود مردم، این شهر را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

نامورمطلق با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی در حوزه بافت فرش گفت: قدمت صنعت و هنر فرش تبریز باعث شد که تمامی مردم دنیا، بار دیگر تبریز را با یکی از هنرها و صنایع‌دستی خود یعنی فرش بشناسند.

این مدرس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: با توجه به اینکه کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه صنایع‌دستی در آذربایجان شرقی انجام می‌شود، می‌بایست توجه بیشتری به تبلیغات و برندسازی این محصولات صورت گیرد.

وی استفاده از نمادها و محصولات صنایع دستی و فرهنگی در مبادی ورودی شهر تبریز و تمامی شهرستان‌های استان را در راستای آشنایی هرچه بیشتر مسافران با فرهنگ و هنر این استان موثر دانست.

نامورمطلق با اشاره به ویژگی‌های شهر خلاق گفت: اگر تبریز می‌خواهد شهری خلاق باشد باید یک شهر مولف باشد نه مقلد و تمامی شهرستان‌ها نیز باید شاخصه‌هایی برای دستیابی به این مهم داشته باشند.

وی با بیان اینکه خلاقیت‌ها باید در شهر نمود عینی داشته باشد افزود: شهر خلاق، محصول دوره نرم‌افزاری تاریخ بشر و نقطه نهایی توسعه یک شهر است.

حضور 300 هنرمند کشور در نمایشگاه صنایع دستی تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در ادامه آیین گشایش ششمین نمایشگاه صنایع دستی تبریز از حضور 300 هنرمند از سراسر کشور در قالب 240 غرفه در ششمین نمایشگاه صنایع دستی تبریز خبر داد.

فرزین حق‌پرست گفت: در این نمایشگاه، میزبان 300 هنرمند از سراسر کشور در قالب 240 غرفه در سطح نمایشگاه هستیم.

او از مشارکت 30 استان کشور و 17 شهرستان استان آذربایجان‌شرقی خبر داد و افزود: امیدواریم شاهد برگزاری نمایشگاهی پویا و پرمحتوا همراه با دستاوردهایی مثبت برای جامعه‌ی هنری کشور و استان باشیم.

وی ادامه داد: صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، علاوه بر داشتن مفاهیم غنی و تکنیک‌های ناب و زیبایی منحصر به فرد، به سبب وسعت و تنوع اقلیمی و فرهنگی از تنوع و تکثر بالایی برخوردار بوده و ایران را از لحاظ کمی و کیفی همواره در زمره‌ی کشورهای شاخص صنایع دستی جهان قرار داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به وجود نزدیک به 300 رشته و زیر رشته در حوزه صنایع‌دستی کشور، یادآور شد: وجود بیش از 80 رشته‌ صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در استان از جمله قالیبافی، ورنی‌بافی، نگارگری، سفال و سرامیک، چاپ باتیک، حکاکی روی نقره و منبت چوب حکایت از مردمی هنرمند، خوش‌ذوق و سختکوش دارد.

وی ثبت صنعت فرش تبریز را به عنوان اولین نشان مایه هنر این استان نقطه‌ی عطفی در حوزه‌ی صنایع‌دستی استان دانست و سفالگری، حکاکی روی نقره و منبت چوب را به عنوان دیگر نشان‌مایه‌ها و برندهای صنایع دستی استان در کشور و جهان ذکر کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در پایان شکل‌گیری مکاتب نگارگری اول و دوم در تبریز، آوازه جهانی قالی‌های تبریز و هریس و کاشی‌کاری‌های بی‌بدیل مسجد کبود تبریز را برگ‌های زرینی در تاریخ هنر ایران زمین عنوان کرد که با دستان توانمند هنرمندان این دیار رقم خورده‌اند.

بیش از 60 هزار قالیباف در آذربایجان شرقی بیمه هستند

در ادامه آیین گشایش ششمین نمایشگاه صنایع دستی تبریز، معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر بیش از 60 هزار قالیباف در استان، بیمه شده‌ی تامین اجتماعی هستند و بیش از 10 درصد جمعیت استان از حوزه‌ی فرش امرار معاش می‌کنند.

محمدصادق پورمهدی ادامه داد: یکی از راه‌هایی که می‌توانیم در زمینه‌ی اقتصاد خودکفا شویم، صنایع دستی است.

او با بیان اینکه متاسفانه در زمینه‌ی حمایت، تولید و صادرات صنایع دستی غفلت کرده‌ایم و باید بیشتر به آن توجه کنیم، تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید طی دو سال اخیر سعی شده است موضوع صنایع دستی مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: در سایه‌ی تلاش های اخیر، تولید چاپ باتیک در دو سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و اکنون به کشورهای خارجی صادر می‌شود. در زمینه فرش با وجود اینکه انواع فرش ماشینی با طرح‌های مختلف وارد بازار شده ولی هیچ کدام به پای فرش دستباف تبریز نمی‌رسد.

معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 60 هزار نفر بیمه شده‌ی تامین اجتماعی در زمینه‌ی فرش در استان داریم، اضافه کرد: با احتساب این که هر فرد بیمه شده، سرپرست یک خانواده 4 نفری باشد، بیش از 10 درصد جمعیت استان از حوزه‌ی فرش امرار معاش می‌کنند.

وی تولید را تنها بخشی از فرایند صنایع‌دستی دانست و گفت: باید در بسته بندی، بازاریابی و فروش هم فعالیت کنیم. باید با دیدی جامع به حوزه‌ی صنایع‌دستی نگریست چراکه اینها ترکیب و زنجیره است و نمی‌شود صنایع‌دستی را جدا از گردشگری در نظر گرفت بلکه همه‌ی این ها با هم هستند واگر به هم وصل شوند می توانیم اقتصاد خود را فعال و پویا کنیم.

معاون عمرانی استاندار در پایان ابراز امیدواری کرد: در سال همدلی و همزبانی بتوانیم در شکوفایی صنایع دستی و افزایش صادرات غیرنفتی و پیشبرد اهداف انقلاب موفق باشیم.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1