اخبار پیشنهادی


یکشنبه 94/07/12 | ساعت: 01:04 | کد خبر: 6000 | بازدید: 451821 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی کشور گفت: قصد نداریم فقط اسم عوض کنیم، ما می‌خواهیم ثبتی را جشن بگیریم که ماهیت شهرهای ما و نسبت آن با صنایع دستی، فرش، میراث فرهنگی و گردشگری که ده‌ها هزار میلیارد دلار گردش مالی دارند، تغییر کند. شهرهای ما توسعه یافته‌تر و مردم ما خوشبخت‌تر شوند .

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا، بهمن نامور مطلق صبح امروز (شنبه) در مراسم ثبت جهانی اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی با ابراز احترام عمیق به قربانیان حادثه جانگداز مکه اظهار کرد: خرسندم پیش از هر سخنی به شهر اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی را به مردم اصفهان و هنرمندان این شهر تبریک بگویم، یکی از شاخصه‌های ارزیابی وضعیت صنایع دستی در دنیا عنوان و میزان ثبت‌هایی است که انجام می‌دهند. ثبت شهر جهانی یکی از مهمترین آنهاست و تاکنون هیچ شهری در ایران به ثبت نرسیده بود و خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته دو شهر به طور همزمان مصوب گردید و ایران را در کنار کشورهای بزرگ قرار داد.

وی با بیان اینکه در جهانی هر روز شهرها از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردند، افزود: شهر جهانی یعنی شهری که دیگر در محدوده استانی و حتی ملی خود نمی‌گنجند و سهم خاصی را در GNT به خود اختصاص داده و آماده است تا نقشی جهانی ایفا نماید.

معاون صنایع دستی کشور گفت: امروز اصفهان به دو دلیل عمده یعنی گذشته بی‌مانند و پرافتخار همچنین استعدادی کم‌نظیر به ویژه برای آینده درخشان انتخاب شده و این انتخاب بیانگر آن است که اصفهان اراده کرده تا یکی از اصلی‌ترین بازیگران در حوزه صنایع دستی جهان باشد. اصفهان قصد کرده تا در مدیریت صنایع دستی سهم تعیین کننده ای داشته باشد.

نامور مطلق اضافه کرد: با ثبت اصفهان به شرط اینکه شرایط و الزامات آن رعایت شود، اتفاقات بزرگی خواهد افتاد. تثبیت بازار ، تولیدات کیفی، گردش مالی، دسترسی آسان، نیروی انسانی مناسب، بخش خصوصی فعال‌تر، برندسازی ممکن، حقوق مادی و معنوی محسوس و ارزآوری بیشتر می شود. همچنین سرمایه گذاری ها افزایش یافته، هزینه‌ها کاهش و اقتصاد محلی رونق می‌یابد.

وی به این شروط اشاره کرد و افزود: ایجاد زیرساخت‌های ارتباطات فیزیکی و مجازی مانند توسعه فرودگاه بین‌المللی، بهبود راه‌ها به ویژه راه‌های ریلی و افزایش جدی پهنای باند اینترنتی، زیرساخت‌های تجاری مانند فضای مناسب حراجی، بورس و گمرک، ایجاد زیرساخت‌های مالی مانند بانک‌ها و بیمه، ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و علمی مانند دانشگاه‌های تخصصی و موزه های بزرگ است.

معاون صنایع دستی کشور با بیان اینکه اصفهان باید بزرگترین شهر تجاری و فرهنگی صنایع دستی جهان شود، ادامه داد: فراموش نکنیم که بزرگ‌ترین سرمایه شهرهای جهانی، سرمایه انسانی است.

نامور مطلق اظهار کرد: هنرمندان و تجار خلاق، مقاوم و مؤمن راه‌گشایی آینده صنایع دستی اصفهان خواهند بود.

وی با بیان اینکه عنوان شهر جهانی بیش از اینکه که یک امتیاز باشد، یک مسؤولیت است، اضافه کرد: ثبت شهر جهانی آغاز یک فرایند است. فرایندی برای جهادی کردن یک شهر. بنابراین گرچه تاکنون فعالیت های زیادی برای این منظور انجام شده، اما نسبت به فعالیت‌هایی که باید صورت بگیرد هیچ است، بنابراین برای تحقق شهر جهانی در اصفهان باید همه نهادها به دور از اسم و رسم گروه و جریان با هم همدلی و وفاق و هم افزایی داشته باشند.

معاون صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: قصد نداریم فقط اسم عوض کنیم. ما می‌خواهیم ثبتی را جشن بگیریم که ماهیت شهرهای ما و نسبت آن با صنایع دستی، فرش، میراث فرهنگی و گردشگری که دهها هزار میلیارد دلار گردش مالی دارند، تغییر کند. شهرهای ما توسعه یافته‌تر و مردم ما خوشبخت‌تر شوند و برای تحقق آن نه فقط چشم‌ها، بلکه باید ساختارها را نیز شست و جور دیگر به زندگی نگاه کرد.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1