اخبار پیشنهادی


شنبه 94/07/18 | ساعت: 01:27 | کد خبر: 6005 | بازدید: 451943 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع‌دستی کشور گفت: امروز به شدت در ایران نیازمند فضاهای عمومی خالی هستیم، چراکه مردم نیازمند مراوده پایدار و ناپایدار هستند؛ شهرداری‌ها باید فضاهای عمومی ایجاد کنند چراکه مردم بسیار نیازمند ارتباط‌های اجتماعی هستند.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا، بهمن نامورمطلق شامگاه (پنجشنبه) در هشتمین نشست اسطوره شهر با عنوان مکان‌های عمومی اظهار کرد: احتیاج به مکان عمومی شاید هیچ‌گاه در طول تاریخ به اندازه امروز مورد توجه نبوده، چراکه فضای عمومی انسان‌ها را از منظر اجتماعی، روانی، زیست‌محیطی، اقتصادی و سیاسی تخلیه می‌کند.

وی با بیان اینکه در ایران مردم هنوز از کلان‌شهرها درکی پیدا نکرده‌اند، اما شهرهای کشور مدت‌هاست کلان شده‌اند، افزود: امروز کسی که می‌گوید من تهرانی یا اصفهانی هستم، قطعاً حدی از شهر یا بخشی از شهر را می‌تواند هویت خود بداند و هیچ‌گاه کل شهر را نمی‌تواند درک کند. برای مثال کسی که در غرب تهران زندگی می‌کند، قطعاً از شرق تهران درک درستی ندارد، همین موضوع در اصفهان هم صادق است.

امروز تهرانی بودن مهم نیست، کدام محله تهران بودن مهم است

معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به اینکه شهرها امروز مثل جنگل‌های بزرگی شده‌اند که مثل کرونوس فرزندان خود را می‌بلعند، ادامه داد: امروز بخش‌ها در شهرها مهم شده‌اند، امروز تهرانی بودن مهم نیست، بلکه کجای تهران بودن مهم است و کجای اصفهان زندگی کردن اصل است و به همین دلیل محلات هرروز مهم‌تر از قبل می‌شوند.

نامورمطلق اضافه کرد: امروز اهمیت مرزهای جغرافیایی از بین می‌رود و این شهرها هستند که مهم‌تر می‌شوند و در شهرها این محلات هستند که بخش بخش شهرها را می‌سازند. به همین دلیل است که در یک شهر محله چینی‌ها داریم. این امر نشان می‌دهد که شهرها روایت‌های بزرگی هستند که هر بخشی روایت خاص خود را دارد.

وی تأکید کرد: مدرنیته بیشترین آدم‌ها را در شهرها جمع کرد و در همان شهرهای بزرگ با آدم‌های بسیار، انسان‌ها بیشتر احساس تنهایی کردند که این پارادوکس شدید حاصل مدرنیته بود.

معاون صنایع‌دستی کشور گفت: امروز دوران عصر ارتباطات را پشت سر گذاشته‌ایم و در این دوران سعی کردیم تنهایی مردمان را با راه‌حل‌هایی جبران کنیم و به همین دلیل ارتباطات و اجتماعات مجازی به وجود آمد، اما این راه‌حل هم کارساز نشد، ما دوپاره شدیم یعنی مسئله ارتباط مجازی نه تنها مشکل ما را رفع نکرد، بلکه یک مشکل هم اضافه شد؛ انسان‌ها را دو شخصیتی کرد و حتی امروز شخصیت مجازی بر شخصیت طبیعی انسان غلبه یافته است.

آپارتمان‌ها باعث شده تا به فضای خانه یکدیگر تجاوز کنیم

نامورمطلق اظهار کرد: هر انسان یک خانه و فضای شخصی دارد، اما متأسفانه امروز فضای خانه‌های خود را از دست داده‌ایم. دورترین افراد به کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنند، همسایه آن‌هاست. این اتفاق به دلیل نزدیکی بیش از حد اتفاق می‌افتد، پس یک چنین انسانی نیازمند ملاقات در فضاهای عمومی است.

وی اضافه کرد: فضاها به سه دسته خصوصی، دولتی و عمومی تقسیم می‌شوند که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته فضاهای دولتی و خصوصی حق فضاهای عمومی را می‌خورند و در ایران نیز این‌چنین است، البته در ایران از مقدار فضای عمومی موجود نیز درست استفاده نمی‌شود و همه این اتفاقات دست به دست هم داده تا جامعه دچار مشکل شود.

نویسنده کتاب درآمدی بر اسطوره‌شناسی ادامه داد: یکی از شاخصه‌های توسعه‌ یافتگی فضاهای عمومی هستند و کشورهایی که بیشترین فضای عمومی را دارند، توسعه‌ یافته هستند. کشورها هرچه قدر بتوانند فضاهای ویژه را به فضای عمومی تبدیل کنند از رشد فرهنگی بالاتری برخوردارند.

فضاهای عمومی افراط و تفریط را کاهش می‌دهد

نامورمطلق افزود: یکی از کارکردهای فضاهای عمومی کاهش افراط و تفریط است، چراکه انسان‌هایی که مراودات کمتری دارند انسان‌هایی افراطی هستند و این فضاهای عمومی است که می‌تواند رفتارها را تنظیم کند؛ چراکه افراد در این مکان‌ها از نظر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی اقتصادی هنری و.... با فراغ بال صحبت می‌کنند و تخلیه می‌شوند.

وی تأکید کرد: اگر می‌بینیم گاهی در کشور از نظر دموکراسی مشکل پیدا می‌کنیم، به دلیل این است که همواره در فضاهای دولتی و خانگی طبقه‌بندی شده حضور داشته‌ایم و به فضاهای عمومی سر نمی‌زنیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: در فضاهای عمومی کنش‌های مشارکتی داریم و امکان این وجود دارد که مشارکتی انتخابی و اختیاری داشته باشیم که اگر کشوری فضاهای عمومی کمی داشته باشد آن شهر و کشور به سمت خشونت پیش می‌رود، چراکه انسان‌ها نیازمند مواجهات تصادفی هستند که چنین امکانی را فراهم می‌کند، اینجاست که شهرها نیازمند میدان‌های بزرگ هستند.

چرا میدان نقش جهان را با درخت و چمن پر کرده‌ایم؟

نامورمطلق تصریح کرد: اصفهان مکان‌های عمومی مناسبی مانند میدان نقش جهان دارد، اما متأسفانه نسبت به طراحی درون میدان ضعیف عمل شده است، چرا باید یک چنین میدان بزرگی که می‌تواند فضای عمومی بسیار خوبی باشد با فضای سبز بی‌مورد شلوغ کرده‌ایم در همین اصفهان کنار زاینده‌رود نیز فضای عمومی خوبی است، اما آنجا را هم با کاشت درختان زیاد از بین برده‌ایم.

وی ادامه داد: فضاهای عمومی فضاهایی هستند که توسط انسان‌ها پر می‌شوند و این تن سوژه‌ها هستند که این فضاها را پر می‌کنند. متأسفانه در ایران خیابان‌ها فقط محل رفت و آمد شده‌اند و پارک‌هایمان فقط محلی برای فرار از آپارتمان هستند که این همان اشتباه استفاده کردن از فضاهای عمومی است.

نویسنده کتاب درآمدی بر اسطوره‌شناسی خاطرنشان کرد: امروز به شدت در ایران نیازمند فضاهای عمومی خالی هستیم، چراکه مردم نیازمند مراوده پایدار و ناپایدار هستند، امروز شهرداری‌ها باید فضاهای عمومی ایجاد کنند چراکه مردم بسیار نیازمند ارتباط‌های اجتماعی هستند.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1