اخبار پیشنهادی


دوشنبه 94/07/27 | ساعت: 10:11 | کد خبر: 6010 | بازدید: 451885 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع‌دستی کشور گفت: تاکنون سجاده‌های گلدوزی‌ شده در بازار سوغات زیارتی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته‌اند و اگر همین طور پیش برود، گردش مالی بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین سنگ‌های قیمتی مثل فیروزه، ظروف سنگی مشهد و کالاهای پوستی و چرمی نیز فروش خوبی داشته‌اند و تقاضا برای آن‌ها زیاد بوده است.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا،بهمن نامورمطلق درباره کارگروه سوغات زیارتی که در مشهد برگزار شد، گفت:‌ مدت‌ها درباره سوغات زیارتی تحقیق کردیم و متوجه شدیم 500 میلیارد تومان گردش مالی در این زمینه وجود دارد که بخش اعظم آن مربوط به کشورهای دیگر مثل چین، پاکستان و ترکیه بوده است. هدف از تحقیق ما، "از آنِ خودسازی" بازار سوغاتی - زیارتی مشهد بود و طبق گفته کارشناسانِ ما که مدت‌ها در این زمینه تحقیق کرده بودند ایران تنها در پنج درصد از این بازار حضور داشت و مابقی آن به خوراکی پرداخته شده است که صنایع‌دستی نیستند و یا صنایع‌دستی غیر ایرانی هستند.

او ادامه داد: تجارت سوغات زیارتی در مشهد یک وضعیت بحرانی داشت. پیشنهاد ما این بود که دبیرخانه‌ای برای ساماندهی سوغات زیارتی راه‌اندازی کنیم و به همین جهت نمایشگاهی برگزار کردیم که حدود 500 قلم کالا از سراسر ایران به طرف مشهد هدایت شد، زیرا مهمترین مشکل سوغات زیارتی نبودن واحدهای تجاری مناسب از سوی ایرانیان است که بتوانند کالاها را از نقاط ایران به ویژه روستاها و شهرهای دوردست که قیمت‌های پایین‌تری دارند گردآوری و عرضه کنند.

معاون صنایع‌دستی کشور اضافه کرد: متأسفانه مشخص شد کالاها از روستاهای دوردست چین راحت‌تر از روستاهای کشورمان به بازار ایران می‌رسند، برای مثال سهم بازار روستاهای خراسان جنوبی در سوغات زیارتی نسبت به استان‌های چین کمتر است، به همین جهت برای تقویت تاجران ایرانی که شفاف کار می‌کنند نمایشگاهی برگزار کردیم و برخی از موسسات اعلام آمادگی کردند تا بتوانند در این بازار فعال شوند.

حضور رو به افزایش صنایع دستی ایران در بازار سوغاتی

نامورمطلق اعلام کرد:‌ در نشستی که شنبه - 25 مهرماه - در دبیرخانه شهر مشهد برگزار شد، گزارش مثبتی از سوغات زیارتی ارائه داده شد که نشان می‌دهد حضور صنایع دستی ایران در بازار سوغاتی رو به افزایش است و توانسته‌ایم در گذشته نزدیک بازار را از کالاهای غیرایرانی پاکسازی کنیم. اخیرا وزیر امور خارجه لهستان بازدیدی از صنایع دستی میدان نقش جهان داشت و احساس خوشحالی می‌کرد که سرانجام جایی را دیده است که صنایع دستی چینی در آن دیده نمی‌شده و هویت مستقلی داشته است.

او افزود:‌ برای آنکه ایرانی‌ها بتوانند حضور مسلط در بازارهایی که فاقد کالاهای قاچاق است داشته باشند، نیاز به حمایت‌های اعتباری و تجاری دولت، حمایت‌های فرهنگی از سوی نهادهای مثل شهرداری، صداوسیما، کلیه نهادهای تبلیغاتی و همچنین حمایت حقوقی و علمی داریم. حمایت حقوقی به لحاظ اینکه اگر کالاهای قاچاق در فروشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنندبا آنها برخورد جدی صورت بگیرد. حمایت علمی هم به لحاظ ذائقه شناسی برای ارائه محصولات جدید لازم است.

نامورمطلق بیان کرد: دبیرخانه‌ای که در مشهد در این رابطه راه‌اندازی شده، قرار است با جمعیتی حدود پنج نفر و چالاک باشد و تمام کارها را بخش خصوصی انجام دهد و ما تنها سیاست‌گذاری و ساماندهی آن را بر عهده بگیریم. این روزها صحبت از تحریف تقاضا توسط کارشناسان اقتصادی و دولت است، اما فکر می‌کنیم بیش از تحریف تقاضا نیاز به ساماندهی و هدایت تقاضا داریم؛ یعنی همین تقاضایی که در کشور وجود دارد باید ساماندهی شود تا کالاهای قاچاق در آن حضور پیدا نکنند. اگر ما قبل از ساماندهی و هدایت تجدید تقاضا کنیم، شاید برای اجناس چینی و قاچاق تقاضا را بیشتر کرده باشیم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه خواهش من این است که نهادهای مختلف کمک کنند تا تقاضای کالاهای ایرانی بالا برود، گفت: در مشهد مقدس مردم زیارت می‌کنند به امید آنکه سوغاتی بخرند، اما کالاها و چرم‌هایی می‌خرند که نه تنها ذبح اسلامی ندارد، بلکه بیشتر مربوط به حیوانات حرام‌ گوشت است و مشکل شرعی دارند. وقتی که زائر ما به بازار اعتماد می‌کند بهتر است از نوع حلال باشد، زیرا ما به دنبال بازار حلال و مشروع می‌گردیم. امیدوارم با کمک استانداری‌ها و بخش‌های دیگر بتوانیم بازارهای زیارتی خودمان را پالایش کنیم.

اقلام سوغات زیارتی حدود ندارند

او درباره تعداد و انواع بسته‌های سوغات زیارتی افزود: حدود 500 کالا بسته در نمایشگاه اولی که در مشهد برگزار شد معرفی کردیم و در حال حاضر فاز دوم سوغات زیارتی در حال انجام است تا بسته‌های بیشتری در این زمینه معرفی شوند تا بسته‌هایی که بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند شناسایی شوند. اما اقلام حاضر در سوغات زیارتی حدود ندارد، در بازار زیارتی هر چیزی از پوشاک گرفته تا انگشتر و مواد خوراکی می‌تواند مورد توجه سوغات قرار بگیرد. بنابراین امیدواریم بتوانیم بیشترین عرضه را با کیفیت بالا و قیمت متعادل داشته باشیم تا بازار را از آن خودمان کنیم. مشهد می‌تواند بعدها به عنوان یک الگو برای شهرهای دیگر در حوزه بازار سوغات زیارتی تبدیل شود.

معاون صنایع‌دستی درباره اینکه تاکنون بیشترین استقبال از چه بسته‌ای صورت گرفته است، اظهار کرد: به من اطلاع دادند که سجاده‌های گلدوزی‌ شده مورد استقبال بیشتری قرار گرفته‌اند و اگر همین طور پیش برود، گردش مالی بالایی را به خودش اختصاص می‌دهد. اما در کنار آن، سوغات خاطره‌ای که به نوعی یادآور مرقد امام رضا(ع) باشد هم مهم است. همچنین سنگ‌های قیمتی مثل فیروزه، ظروف سنگی مشهد و کالاهای پوستی و چرمی نیز فروش خوبی داشته‌اند و تقاضا برای آن‌ها بسیار بود.

نامورمطلق درباره صادرات بسته‌های سوغات زیارتی گفت: در برنامه فعلی، قدم اول ما حفظ بازارهای داخلی است و امیدواریم در گام‌های بعدی در زمینه صادرات سوغات زیارتی نقش اساسی داشته باشیم.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1