اخبار پیشنهادی


شنبه 94/11/03 | ساعت: 11:04 | کد خبر: 6084 | بازدید: 452062 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی کشور گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم در برنامه ششم توسعه، صادرات صنایع دستی را به یک میلیارد دلار برسانیم.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا،بهمن نامور مطلق در مراسم تجلیل از صادر کنندگان‌، فروشندگان و فعالان تجارت الکترونیک برتر صنایع دستی کشور بیان کرد: به عنوان نماینده جامعه هنری و صنعتی صنایع دستی، باید از دستگاه دیپلماسی خارجی تشکر کنم که با توافق هسته‌ای گشایشی را برای این حوزه به عمل آورده‌اند.

او افزود: ما در چرخش‌گاه دیگری از تاریخ قرار گرفته‌ایم، چرخش‌گاهی که گاهی از آن خوب استفاده کردیم و گاهی آن را از دست داده‌ایم. ما در آستانه پسا تحریم هستیم، آستانه تحقق اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و فعل و انفعالاتی که درباره اقلیم صورت می‌گیرد، به عبارتی ما در آستانه‌ی آستانه‌ها هستیم.

معاون صنایع دستی کشور که 3 بهمن ماه در سالن آمفی تئاتر اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران سخن می‌گفت،اضافه کرد: خوشبختانه نشانه‌های خوبی می‌بینیم، زمانی که به کارهایی که صورت می‌گیرد، نگاه می‌کنیم می‌توانیم امیدوار باشیم. در اقتصاد مقاومتی صنایع دستی نقش کلیدی ایفا می‌کند و هفت برنامه کلیدی را پیش رو داریم و اگر موفق شویم، می‌توانیم یکی از بازیگران اصلی در برنامه ششم توسعه باشیم.

نامور مطلق با بیان اینکه برنامه ششم توسعه غیر قابل انتظار بود، گفت: در داخل سازمان میراث فرهنگی معاونان‌ و ریاست سازمان در حوزه برنامه ششم توسعه فشار آوردند که خوشبختانه چنین وضعیتی بی سابقه بود و اگر برنامه‌ها در این زمینه محقق شود، آینده درخشانی در صنایع دستی خواهیم داشت. ما معتقدیم اگر همه برنامه‌ها با هم گره بخورند و روح واحدی به آنها مسلط باشد، موجب می‌شود آینده خوبی داشته باشیم و اگر با هم گره نخورند، موجب فرسایش می‌شود.

او بیان کرد: شرایط صنایع دستی برای عصر جدید تقریبا آماده یا نیمه آماده است، در حوزه بازرگانی آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی شرایط اولیه برای آینده در حال فراهم است. در سخت‌ترین شرایط صادراتی حوزه صنایع دستی با 36 درصد رشد یعنی بالاترین رشد صادرات کشور روبرو بوده است، گرچه پایه ما ضعیف است اما رشد ما بالاترین بوده است.

معاون صنایع دستی کشور ادامه داد: یکی از مشکلات ما نداشتن شرکت‌های تجاری داخلی و خارجی است و تنها هنرمندان در نمایشگاه‌های مختلف شرکت کرده‌اند و محصولاتشان را فروخته‌اند اما خوشبختانه شرکت‌هایی به وجود آمده است. درباره سوغات زیارتی فعالیت‌های خوبی شکل گرفته است و در حوزه خارجی نیز شرکت‌های بزرگ تولیدی سرمایه گذاری کرده‌اند، نداشتن استعداد برای تولید نیمه انبوه در حوزه صنایع دستی یکی از دیگر از مشکلاتی است که ما با آن مواجه هستیم. زیرا کارگاه‌های صنایع دستی کوچک هستند و تولیدات آنها محدود است و با راه اندازی کارگاه‌های نیمه بزرگ، می‌توانیم پاسخگوی بازار باشیم.

نامور مطلق گفت: در حوزه آموزش و ترویج یکی از نقص‌های ما دسته بندی بوده که در این حوزه کمی راه افتاده‌ایم و امیدواریم این اتفاق جواب مثبتی دهد. ما بذرهایمان را کاشته‌ایم و امیدواریم هرچه زودتر از آن میوه بگیریم. ما پیش‌بینی کردیم تا آخر بهمن ماه هنرمندان متصل به معاونت صنایع دستی را به یک میلیون نفر برسانیم و برنامه‌های بسیاری برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفته‌ایم.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1