اخبار پیشنهادی


شنبه 94/12/01 | ساعت: 09:31 | کد خبر: 6114 | بازدید: 451871 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: آینده صنایع دستی درخشان است و با توجه به بومی بودن، درون زایی و زایش گری می تواند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی باشد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، بهمن نامور مطلق روز شنبه در مراسم افتتاح مرکز تخصصی ابریشم در رامیان واقع در شرق استان گلستان اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی در صنایع دستی باید نمود یافته و به روز شود.

وی همچنین گفت: استان گلستان با توجه به قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم قدمتی دیرینه در بحث ابریشم و صنایع دستی داشته و با ایجاد چنین مراکز تخصصی می تواند تامین کننده نیازهای استان و کشور در بحث صنایع دستی و مواد اولیه باشد.

ابریشم طبیعی را یکی از نیازهای فرش و صنایع دستی کشور دانست و افزود: ابریشم یکی از نیازهای مهم در صنایع دستی، فرش و پوشاک است و با توجه به اینکه در سال گذشته توانستیم تبریز را به عنوان شهر جهانی فرش مطرح کنیم، می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

وی همچنین قول مساعد در خصوص پیگیری طرح جامع نوغانداری داد.مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گلستان در حاشیه مراسم افتتاح این مرکز تخصصی گفت: پیرو پیگیری های صورت گرفته و تفاهم نامه با فرمانداری رامیان، این مرکز کار خود را آغاز کرد.

ابراهیم کریمی افزود: با توجه به اینکه نوغانداری و ابریشم بافی از دیرباز تاکنون در این شهرستان رواج داشته و تولید صنایع دستی در این منطقه قدمت تاریخی دارد، این مرکز می تواند کمک شایانی در بحث تولید، معرفی و درآمدزایی مردم این منطقه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در این مرکز صفر تا 100 امور مربوط به ابریشم بافی و تولید محصولات بعدی انجام می شود، افزود: این مجموعه دارای چهار فضای کارگاهی است که می تواند کمک حال کارآموزان و تولیدکنندگان باشد.

به گفته وی، متقاضیان و بازدیدکنندگان می توانند در این مرکز مراحلی همچون پرورش پیله، پخت، آهار و رنگرزی، ابریشم کشی و نخ ریسی و بافت پارچه را دیده و یاد بگیرند.

کریمی تصریح کرد: در فضاهایی دیگر کارهای تکمیلی همچون تبدیل ابریشم به البسه و محصولات تابعه و متنوع دیگر انجام می شود.

وی با اشاره به فضاهایی همچون کتابخانه و قسمت طراحی در این واحد، گفت: در این مجموعه 15 نفر همکاری می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان از مزایای این مرکز به ساماندهی عوامل تولید ابریشم و بافندگان، بهبود کیفیت ابریشم و محصولات ابریشمی، طراحی و بازاریابی بهتر جهت ارائه خدمات و محصولات اشاره کرد و افزود: این مرکز تمامی خدمات و امور تخصصی مربوط به بحث ابریشم بافی و نوغانداری را ارائه می دهد و می تواند مرکز مهمی برای معرفی محصولات کار ابریشم بافان و تولیدکنندگان باشد.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1