اخبار پیشنهادی


سه شنبه 94/12/11 | ساعت: 01:32 | کد خبر: 6118 | بازدید: 451824 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

1140 اثر از 2016 اثر راه یافته به بخش رقابت نشان مرغوبیت، موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شدند.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، مدیر کل دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی در نشست داوران سومین دوره رقابت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: برنامه نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، در 5 منطقه برگزار شد و نسبت به سال قبل، 83%رشد داشت که در نتیجه این رقابت، در منطقه غرب 311اثر، بخش مرکزی 279 اثر، شمال 247 اثر، شرق 154 اثر و درمنطقه جنوب 159 اثر، نشان دریافت کردند.

علی حاجی شیزری اضافه کرد: برای اولین بار در سال آینده، نشان طراحی برتر را برگزار خواهیم کرد و در حال تدوین برنامه های اجرایی و هدفگذاری های این برنامه هستیم.

شیزری تاکید کرد: وقتی نشان مرغوبیت در سال 1390 آغاز شد، به سرعت در میان صنعتگران جا باز کرد و یکی از تاثیراتش این بود که ما را آماده دریافت مهر اصالت جهانی کرد.تلاش های ما در سازمان به گونه ای پیش رفت تا با وجود اینکه در سال 2016 هر کشور می تواند 5 اثر برای دریافت این مهر معرفی کند، کشور ما باز هم می تواند 9 اثر معرفی کند.

در بخش دیگری از این نشست، دبیر سومین دوره نشان ملی گفت: اهداف مهم این برنامه در آغاز یعنی سال 90، ایجاد یک روش برای کنترل کیفیت و بستر سازی برای بروز خلاقیت در تولید آثار صنایع دستی بود که خوشبختانه در دوره سوم به این اهداف نزدیک شده ایم.

محبوبه صفرزاده افزود: بر اساس ارزیابی از دو دوره گذشته، در سال 94 تغییراتی در داوری ها اعمال شد به این ترتیب که برای ایجاد کیفیت بالاتر در سطح ملی، کمیته داوری استانی تشکیل شد و این بخش به عنوان بخش مقدماتی مورد قضاوت قرار گرفت.

وی تصریح کرد: از تمهیدات دیگر این دوره از داوری ها این بود که در اکثر مناطق از داوران خبره خود استان ها به عنوان یکی از داوران ملی متخصص در آن رشته، استفاده کردیم.همچنین در بخش داوری سازها از داورانی استفاده کردیم که هم در ساختن و هم در نواختن ساز مهارت داشته باشند تا داوری ها دقیق تر و قضاوت ها باکیفیت تر باشد.

صفرزاده توزیع نشان ها را در مناطق برشمرد و افزود: در منطقه غرب 311 اثر، در شمال 247، مرکزی 279، در جنوب 159 اثر و در شرق 154 اثر موفق به دریافت نشان شدند که با مقایسه تعداد آثار راه یافته و آثار پذیرفته شده رشد چند برابری نسبت به ادوار قبل، نشان از جایگاه این برنامه در میان فعالان صنایع دستی دارد.

وی ادامه داد: آثار شاخص در نساجی سنتی، هم در کیفیت تولید و هم طراحی، ازجمله ارتقاء کیفی در آثارصنایع چوبی، سازها در کردستان و کرمانشاه، خراطی تهران و گیلان، زیور آلات سنتی یزد و زیورآلات مدرن استان تهران، میناکاری استان اصفهان و دست بافته های آذربایجان شرقی محسوس بود.

در پایان این برنامه بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی به داوران برون سازمانی حسن ضیابر، اردشیر میرمنگره، مرتضی اسدی، نیما صادقی، مجید اسلامی، کاوه پیمان، مداحان شیرازی، علی کلانی، معصومه جمالی، فرهاد احمدی، مرتضی بخردی، کیهان نبویه، محمد مهدی باباخانی، مجید نیکویی ، یوسف صمدی، مهران هوشیار و مهرداد پرتوآذر و اعضای داوران درون سازمانی لوح و هدایایی اهدا کرد.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1