اخبار پیشنهادی


دوشنبه 95/02/13 | ساعت: 09:54 | کد خبر: 6155 | بازدید: 451787 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

عضو هیات داوری شهرهای جهانی شورای جهانی صنایع دستی گفت: انتخاب شهرهای جهانی صنایع دستی ازسوی این شورا گامی در جهت حمایت از این صنعت و هنرمندان این عرصه است.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا،امید شیوا افزود: یكی از مهمترین برنامه های این شورا معرفی شهرهای مهم صنایع دستی از سال 2015 و انتخاب شهرهای جهانی این صنایع پس از داوری توسط شورای جهانی صنایع دستی است.

وی اظهار كرد: اواخر سال گذشته پس از داوری های انجام شده شهر اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف انتخاب شد.

مشاور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران گفت: همزمان دو شهر از كشور های چین و هند و یك شهر از كشور شیلی به عنوان شهر جهانی در رشته صنایع دستی معرفی و انتخاب شدند.

وی افزود: در سال 2016 نیز پنج نامزد انتخاب شهر جهانی صنایع دستی اعلام شد كه از این میان شهر لاله جین همدان به عنوان شهر جهانی سفال و مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی امتیاز بیشتری كسب كردند.

وی اظهار كرد: شهر مشهد دو رقیب سرسخت شامل شهر بمبئی از كشور هند و شهر بانكوك از كشور تایلند دارد. 

شیوا با اشاره به ورود هیات داوری پنج نفره شورای جهانی صنایع دستی به مشهد از روز گذشته گفت: اعضای این هیات پس از انجام بررسی ها و ارزیابی های انجام شده پرونده مربوطه را به روسای پنج قاره جهانی شورای جهانی ارسال و پس از دریافت اظهار نظرهای آنان تصمیم نهایی این انتخاب را در مرداد ماه به صورت رسمی و جهانی اعلام می كنند. 

عضو هیات داوری شهرهای جهانی شورای جهانی صنایع دستی درباره ماهیت و سابقه تاریخی این شورا افزود: شورای جهانی صنایع دستی ابتدا بخش وابسته به سازمان یونسكو بود و از سال 2013 از این سازمان جدا شد و از سال 2014 فعالیت های خود را به صورت مستقل انجام می دهد. 

وی با بیان اینكه این شورا متشكل از اعضای بخش غیر دولتی فعال كشورها در حوزه صنایع دستی است اظهار كرد: برخی كشورها اعضای دولتی فعال خود را در حوزه صنایع دستی نیز عضو كرده اند اما سیاست گذاری های حوزه صنایع دستی از سوی شورا انجام می شود.

وی گفت: شورای جهانی صنایع دستی پنج منطقه شامل منطقه آمریكای شمالی، آمریكای لاتین، اروپا، آسیا و اقیانوسیه دارد كه هر كدام دارای رئیس مشخص و همگی زیر نظر رئیس مركزی شورا در كشور چین فعالیت دارند. 

شیوا با اشاره به توانمندی ها و جایگاه والای شهر مشهد در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی افزود: امیدواریم مشهد بتواند از سایر رقبای خود در این زمینه پیشی بگیرد.

هیات پنج نفره ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی از روز 12 اردیبهشت ماه وارد مشهد شده اند و قرار است طی دو روز وضعیت و جایگاه مشهد در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را بررسی كنند.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1