اخبار پیشنهادی


سه شنبه 95/09/16 | ساعت: 01:17 | کد خبر: 6276 | بازدید: 451496 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

در نخستین جشن تولید ملی صنایع دستی، ضمن رونمایی از گواهی کیفیت کارگاه های صنعتی، به برترین تولیدکنندگان کشور جایزه ویژه طاووس نقره کوب اهدا شد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا،رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز دوشنبه در نخستین جشن تولید ملی صنایع دستی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید تمرکز خود را روی صنایع کوچک قرار داده است.

زهرا احمدی پور افزود: بخش عمده آنچه که امروز به عنوان دغدغه اشتغال در اقتصاد مقاومتی مطرح می شود، به دلیل تخلیه روستاها و توسعه شهرنشینی است که با این اتفاق، روستاها زنجیره تولید و منابع شان را به نفع شهرها از دست داده اند.
وی ادامه داد: صنایع دستی یک گنجینه عظیم فرهنگی و اقتصادی است و تاکنون سهم اندکی از درآمد کشور را به خود اختصاص داده است در حالیکه ظرفیت بسیار عظیمی دارد.
معاون رئیس جمهوری گفت: معرفی فناوری های جدید می تواند از حفظ و استمرار این صنعت - هنر مراقبت کند و با نوآوری، ذائقه های جوانان را به سمت این صنعت سوق دهد.

** اگرچرخه صنایع دستی تمیل شود رقیب نفت خواهد بود
احمدی پور تاکید کرد: صنایع دستی باید در سبد خانواده ها قرار گیرد و لازمه این توسعه، توسل به تولید با فناوری های جدید، روزآمد کردن و بسته بندی و بازاریابی مناسب است.
وی گفت: اگر این چرخه تکمیل شود یک رقیب جدی برای نفت خواهد بود ضمن اینکه این جشن و مجموعه فعالیت های معاونت صنایع دستی برای رسیدن به اینکه صنعتگران کشور ما بتوانند روزی کشور را از اقتصاد تک محصولی نجات دهند لازم است.
معاون رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد تا با معرفی هنرمندان برتر صنایع دستی، عرصه برای شناخت بیشتر مردم از این هنر - صنعت و متقاعد کردن مسئولان برای حمایت و ایجاد امنیت بیشتر برای توسعه کار آنها انجام شود.

** رتبه تولید هشتم و رتبه 31 صادرات جهان
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید نیز در ادامه این همایش گفت: برگزاری جشن صنایع دستی می تواند به توسعه این صنعت بیانجامد و توفیقات به گونه ای پیش برود که افزایش سهم ما در بازارهای بین المللی را شاهد باشیم.
اصغر نورالله زاده افزود: آمارها نشان می دهد سهم صادرات صنایع دستی از مجموع صادرات غیرنفتی کشور در سال 1394 حدود 170 میلیون دلار بوده که با یک رشد کاهنده مواجه است.
وی تاکید کرد: دلیل این کاهش، مربوط به تحریم های خرید و فروش فرش بوده که متاسفانه با اعمال این محدودیت های ظالمانه از بازار یک و نیم میلیاردی خود عقب مانده است.
وی تصریح کرد: جایگاه تولید ما در صنایع دستی هشتم جهان است، درحالیکه رتبه فعلی ما در صادرات سی و یکم است و این نشان می دهد تعداد شرکت هایی که باید به اقصی نقاط کشور سفارش دهند تا با جمع آوری محصول در صادرات بازار جهانی فعال باشند، بسیار کم است.
نورالله زاده گفت: صنایع دستی به دلیل محصول هنری بودن، ارزش افزوده 75 درصدی دارد و اگر به آن توجه جدی شود با صنایعی مثل نفت و پتروشیمی قابل رقابت است.
وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا صنایع دستی در سطح داخلی از حوزه کالاهای لوکس و تزئینی به کالای ضروری مردم تبدیل شود و در زمینه های بین المللی هم با زنجیره سازی بازارهای فروش، نقش فعال تری ایفا کنیم.

** پوشش 10 هزار کارگاه با رونمایی از اپلیکیشن زبردستان
در ادامه همایش از اپلیکیشن «زبردستان» به عنوان یک اپلیکیشن ملی صنایع دستی رونمایی شد.
این اپ قرار است تا فروردین سال آینده، اطلاعات، مشخصات، عکس ها و توضیحاتی از شناسنامه محصولات تولیدی و کسب و کار حدود 10 هزار کارگاه را در اقصی نقاط کشور حتی روستاهای کوچک دورافتاده به صورت آنلاین در اختیار کاربران داخلی و گردشگران خارجی قرار داده و ارتباط مستقیمی بین خریداران و تولید کنندگان ایجاد کند.

** تامین امکانات در شهرک های صنعتی / اشتغال 80 درصدی بانوان در صنایع دستی
معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت نیز گفت: ما در مجموعه شهرک های صنعتی کشور آمادگی داریم تا در قالب تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کارگاه های کوچک حمایت کنیم.
علی یزدانی افزود: در مجموعه ما 952 شهرک، ناحیه و منطقه ویژه اقتصادی مدیریت و راهبری و اجرا می شوند که از این تعداد حدود 296 ناحیه در نقاط محروم و کمتر توسعه یافته و روستایی، 9 منطقه ویژه اقتصادی و مابقی در قالب شهرک های صنعتی است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تصریح کرد: بیش از 80 درصد شاغلان در حوزه صنایع دستی بانوان کارآفرین هستند و اگر معاونت صنایع دستی تدبیر کند در اقصی نقاط کشور، بدون دریافت پول زمین و فقط با دریافت پنج درصد کل حق انتفاع برای امکاناتی که ایجاد کرده ایم، حاضریم به فعالان صنایع دستی خدمات رسانی کنیم.

** محصولات صنایع دستی شناسنامه دار شوند
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری نیز در ادامه همایش عنوان کرد: در روزگار نه جندان دور در ایران، روستاها کارگاه های بزرگ صنایع دستی بودند و افسوس که با توسعه شتاب زده شهرنشینی از این امکان بزرگ غافل شدیم.
سیدابوالفضل رضوی تاکید کرد: شناسنامه دار کردن صنایع دستی و فراهم کردن زیرساخت های لازم برای معرفی صنایع دستی روستائیان از مباحث مهمی است که باید دنبال شود.
وی گفت: اکنون یک میلیون و 34 هزار روستایی و عشایر تحصیل کرده در کشور داریم که اگر اینها در موضوع میزبانی و پذیرایی از گردشگری خارجی آموزش ببینند، انقلابی در گردشگری ایجاد می شود. حتی این افراد در زمینه موضوع بسته بندی صنایع دستی نیز می توانند کمک کنند.
رضوی عنوان کرد: وقتی ما در آینده نزدیک با مشکل بی آبی و کم آبی مواجه هستیم و روستاها با بیشترین خطر خشکسالی مواجه اند، توجه به آموزش برای این چند هزار روستا و توسعه صنایع دستی کمک در آنها کمک به اقتصاد مقاومتی و اولویت ماست.

** اهدای طاووس ها به 11 تولیدکننده برتر
در پایان همایش به 11 تولیدکننده برتر سال 1395 «داود فراهانی رشته تراش و نقاشی شیشه، مالک کرمی گیوه دوزی، محمود اهتمام ملیله سازی و نقره کاری، اصغر معمار خاتم کاری، حسین آقاجانی فیروزه کوبی، محمدحسین محمودی گلیم بافی، شهین شهرکی سوزن دوزی بلوچ، داود مجیدی مرواری بافی، حمیدرضا میری سفال و سرامیک، رضا اخوان صدر چاپ قلمکار، مصطفی اسماعیلی دزفولی احرامی بافی، و محسن ریاحی میناسازی» طاووس نقره کوب اهدا شد.

**هزار دستان
پس از برگزاری این جشن، «نمایشگاه هزار دستان» با شرکت یکهزار اثر برتر صنایع دستی کشور افتتاح شد که از 15 تا 18 آذر ماه محل موزه ملی ایران برپا است.----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1