اخبار پیشنهادی


چهارشنبه 96/06/15 | ساعت: 10:50 | کد خبر: 6407 | بازدید: 455030 | سرویس: صنایع دستی | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: در حال حاضر رقیب مبل و منبت ملایر آن سوی مرزها و کشورهایی همچون ایتالیا، ترکیه و چین است که باید بازار جهانی را از دست رقبای خود خارج کند.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، بهمن نامور مطلق روز چهارشنبه در آیین اهدای نشان ملی شهر منبت در نخستین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت در استان همدان اظهار کرد: ملایر به عنوان تنها نماینده منبت ایران، باید کل منبت کشور را مدیریت کند و نشان دهد که آمادگی مدیریت ملی را دارد، آن زمان از طرف سازمان میراث فرهنگی نماینده جهانی می شود.

وی با بیان اینکه ملایر تمامی شاخص ها و الزامات لازم برای کسب عنوان ملی شهر منبت را داشت، افزود: ملایر شاخص هایی همچون پیشینه، تعداد فعالان در این صنعت، داشتن آموزش ها و آینده لازم را در این هنر صنعت دارد.
نامور مطلق با بیان اینکه شهر تویسرکان نیز دارای ظرفیت خوبی در این زمینه است ادامه داد: بزودی نشان جغرافیایی به این شهرستان تعلق خواهد گرفت.

نامور مطلق بیان کرد: از 435 شهرستان در کشور، تنها 10 شهرستان دارای نشان ملی هستند که ملایر نیز با عنوان شهر ملی منبت این افتخار را کسب کرده و باید قدر آن را بداند.

وی با تاکید بر اینکه نباید لذت ملی شدن را با جهانی شدن از بین برد، ادامه داد: ملایر با صادرات صنعت مبل و منبت و جذب بازارهای جهانی می تواند تنها نماینده ایران در سطح جهانی باشد.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه ثبت ملایر به عنوان شهر ملی منبت به صورت کارشناسی شده بود و این شهر استحقاق ملی شدن را داشت اظهار کرد: ملایر یکی از شهرهای اصیلی است که هم اکنون به سمت توسعه گردشگری و آی تی حرکت کرده است.

نامور مطلق همچنین کسب هویت را مهمترین دلیل برای اخذ نشان های جهانی و ملی و برنددار شدن شهرهای کشور عنوان کرد و گفت: امروز هویت مهمترین عنصر اجتماعی و فرهنگی است و ما هر چه داریم، از هویت است.

وی یادآور شد: هم اکنون ملایر با کسب عنوان ملی شهر منبت، یک تولد مجدد دارد و این نامگذاری یک رخداد بزرگ است و با این رخداد و رویداد بزرگ باید خود را متحول کند.

وی با تاکید بر اینکه ما نمی خواهیم هنرمندان ما نمایشی باشند افزود: هنر باید در زندگی ما ایرانیان نمایان شود و الگوی مصرف باید تغییر کند، رخداد نابی که هنوز محقق نشده است.

نامور مطلق همچنین از حضور بخش خصوصی ملایر و تلاش های وافر فعالان و هنرمندان صنعت مبل و منبت در این عرصه تقدیر کرد و گفت: این سازمان به تیم بخش خصوصی مبل و منبت ملایر میدان می دهد و آمادگی هرگونه همکاری با آنان را دارد، چون حرف ها و ایده های آنان بسیار پراهمیت است.

وی با بیان اینکه هنر باید همیشه جلوه تازه پیدا کند اظهار کرد: صنایع دستی آینده دار، طراحی محور است، در حالیکه ما در طراحی مشکل داریم و اگر صنایع دستی دانش بنیان و طراحی محور نباشد، منجمد شده و از بین می رود.
نامور مطلق با بیان اینکه هنرمندان مبل و منبت و سایر حوزه های صنایع دستی یک نماینده ملی هستند گفت: هنرمندان باید برای همه ایرانیان و همه اقشار صنفی و حوزه های مصرفی مبلمانشان را تولید کرده و باید روی طراحی بسیار کار کنند.

وی ادامه داد: هنرمندان این رشته دارای اصالت هستند و برای خلاق شدن شهرشان باید خلاقیت و نوآوری هم داشته باشند تا بتوانند طبق نظر، خواسته و نیاز مشتری گام بردارند.

نخستین جشنواره ملایر، شهر ملی مبل و منبت روز چهارشنبه با حضور جمعی از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی و هنرمندان فعال در حوزه مبل و منبت این شهرستان در حال برگزاری است.
اردیبهشت ماه امسال با دستور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت در فهرست شهرهای ملی صنایع دستی ایران به ثبت رسید.

به همین منظور 15 شهریور ماه امسال نخستین جشنواره مبل و منبت ملایر برگزار شد که تا 24 شهریور ماه ادامه دارد.

در حال حاضر حدود هشت هزار کارگاه تولید مبل و منبت شناسنامه دار در شهرستان ملایر فعال است و بیش از چهار هزار و 300 تن به صورت مستقیم و بین 20 تا 25 هزار تن به صورت غیر مستقیم در این صنعت فعالیت می کنند.

ملایر قطب تولید مبل و منبت کشور است و با وجود بیش از 100 نمایشگاه در بازار مبل این شهر، سالاانه بین 70 تا 80 هزار دست مبلمان در این شهرستان تولید و به داخل و خارج از کشور صادر می شود.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1