اخبار پیشنهادی


یکشنبه 93/12/10 | ساعت: 02:32 | کد خبر: 5796 | بازدید: 452046 | سرویس: استانها | ©
پست الکترونیک
چاپ

مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی گفت: مناطق ییلاقی مانند طرقبه، شاندیز‌ و آرامگاه فردوسی به عنوان نماد ملیت و هویت ایرانی‌، بعد از حرم امام‌رضا(ع) بیشترین بازدیدکننده را دارند که تقریبا اکثر گردشگران ایرانی و خارجی از این مناطق دیدن می‌کنند.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا،رجبعلی لباف خانیکی درباره دیگر مناطق دیدنی این استان بیان‌ کرد: آرامگاه و باغ نادری هم از دیگر مناطق مورد توجه گردشگران هستند. اخیرا موزه بزرگ خراسان هم در بوستان کوه‌سنگی راه‌اندازی شده که بنای بسیار فاخری است که عظمت و نوع معماری آن در خاورمیانه بی‌نظیر است و می‌تواند بعد از حرم مطهر در مشهد مناسب‌ترین مکان برای جذب گردشگر باشد. آثار تاریخی متعددی هم در اطراف حرم و شهر مشهد داریم که هر کدام متعلق به زمان خاص دوره‌ی تاریخی از تیموری گرفته تا دوره معاصر هستند.

او افزود: بنای هارونیه‌، ارگ توس‌، آرامگاه غزالی، مسجد - مدرسه قرن 5 هجری که اخیرا کشف شده بسیار جذاب هستند. دره‌ی کوه بینالود هزار مسجد هم از جمله اماکن طبیعی گردشگری هستند. ما سایت‌های تاریخی را موظف کردیم تا از ساعت 7 و 30 دقیقه صبح تا ساعت 18 گردشگران را بپذیرند، اما در برخی مکان‌ها مثل باغ نادری و آرامگاه فردوسی موظف هستند تا زمانی که بازدید کننده حتی تا ساعت 8 شب می‌آید‌، آنها را بپذیرند و قاعدتا تعطیلی هم ندارند. دانش آموزان و دانشجویان‌، خانواده‌های شهدا‌، بازنشسته‌ها‌، پرسنل‌ ارگان‌ها و نهادهای علمی با تخفیف‌ نیز می‌توانند از سایت‌های تاریخی بازدید کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی درباره‌ی برنامه‌های نوروزی این استان بیان کرد: مشهد هر ساله بیشترین گردشگر را می‌پذیرد و شاید در سال بیش از 25 میلیون نفر به این استان سفر می‌کنند که این تعداد در تعطیلات نوروز و ماه محرم و صفر بیشتر هم می‌شود و به چهار میلیون نفر هم می‌رسند، چون مشهد یک شهر زیارتی است ایجاب می‌کند تاسیسات گردشگری ساخته شوند به همین نسبت مسافر، بیش از 51 درصد هتل‌ها و مراکز اقامتی ایران در مشهد وجود دارد.

او بیان کرد: خوشبختانه این استان تاکنون کمبود مکان‌های اقامتی برای زائر و مسافر نداشته. امسال هم مکان‌های اضطراری به شکل ذخیره و احتیاطی در نظر گرفتیم تا حدود15 هزار نفر در شب بتوانند در این اماکن به شکل اضطراری اقامت کنند. در مجموع تصور نمی‌کنم با توجه به امکانات موجود در این استان مشکلی داشته باشیم. هر ساله به کمک شهرداری چادرهایی در سطح شهر برپا می‌شود. گاهی اوقات هم اگر لازم باشد از مکان‌های عمومی دیگر مانند مسجد هم برای اسکان مسافر استفاده می‌کنیم.

لباف خانیکی گفت: چندی پیش همایش و نمایشگاه سوغات زیارتی در مشهد داشتیم و صنایع دستی و سوغاتی که می‌توان به مسافر عرضه کرد را نمایش داده شد که مورد استقبال قرار گرفت. ما این آمادگی را داریم تا با مراکز تولید صنایع دستی پاسخگوی نیاز مسافران باشیم. همچنین درصدد هستیم نمایشگاه صنایع دستی دائمی در طول سال داشته باشیم و یک بازارچه صنایع دستی محصولات مشهد را با کمک شهرداری این استان راه اندازی کنیم که البته مستلزم امکانات کافی و زمین است اما اهمیت این موضوع را درک کردیم و باید هماهنگی‌های لازم برای تحقق آن صورت بگیرد.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1