اخبار پیشنهادی


دوشنبه 94/09/30 | ساعت: 12:11 | کد خبر: 6056 | بازدید: 451540 | سرویس: استانها | ©
پست الکترونیک
چاپ

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌شمالی گفت: 21 اثر صنایع دستی استان مهر اصالت ملی را دریافت کرد.

به گزارش میراث ما به نقل از ایسنا،علی عابدی منطقه خراسان‌شمالی، افزود: این آثار شامل گلیم، قوشمه، سنتور، لباس سنتی، سوزن دوزی و حجاری بر روی سنگ بوده است.

وی با اشاره به اینکه از این آثار سه اثر متعلق به شهرستان راز و جرگلان بوده است، ادامه داد: سوزن دوزی و حجاری بر روی سنگ از آثار شهرستان راز و جرگلان است. همچنین رودوزی سنتی آیینه‌ای از هنر و فرهنگ مردم شهرستان است.رودوزی‌های رایج در استان شامل ترکمن دوزی، کردی دوزی، سوزندوزی روی پوستین، سوزن‌دوزی روی چاروق، ملیله‌دوزی و منگوله دوزی است.

این مقام مسئول با اشاره به رودوزی سنتی ترکمن اظهار کرد: ترکمن‌ها ظریف‌ترین هنر سوزن‌دوزی را روی لباس محلی به نام "چلپی" انجام می‌دهند که در مراسم عروسی از آن استفاده می‌شود. کلاه ترکمنی که به آن در اصطلاح محلی "تخیه" گفته می‌شود، مملو از انواع دوخت سنتی است.

عابدی با بیان اینکه ظرافت سوزن دوزی ترکمن فقط شامل این دو نوع نیست، ادامه داد: علاوه بر این زنان ترکمن، حاشیه لباس‌های خود و دخترانشان از جمله چاوک و کولته، یقه، سرآستین، جلو سینه، قسمت پایین شلوار و دور سوراخ دکمه‌ها و خود دکمه‌ها را هنرمندانه با انواع نقش‌ها و نگارهای رنگارنگ زینت می‌دهند که این کار در نوع خود از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار است. از نقوش رایج در سوزن‌دوزی ترکمن می‌توان به گل پاییدی، قوش قانات، آرجا، دورلی نقش، تپه نقش و زلیخا نقش اشاره کرد.

معاون صنایع دستی اداره کل صنایع دستی و گردشگری و میراث فرهنگی خراسان شمالی در خصوص رودوزی سنتی، بیان کرد: لباس زنان کرد دارای تزیینات زیاد است و در قسمت سردست همیشه دارای نوارهای زری است.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: جلیقه، چادر، کلاه و کفش اقوام کرد دارای گلدوزی، نواردوزی و ریشه دوزی فراوان است و همچنین برای تزیین بر روی پوستین و چاروق نیز بوسیله نخ‌های ابریشم و گلابتون گلدوزی‌های زیبایی انجام می‌شود.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1