اخبار پیشنهادی


سه شنبه 94/03/26 | ساعت: 11:13 | کد خبر: 5913 | بازدید: 453036 | سرویس: عمومی | ©
پست الکترونیک
چاپ

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آداب رمضان حقیقتی از تنوع فرهنگی در اقوام مختلف را در ایران آشکار می کند که نشان دهنده وحدت ملی است و رجوع به تجربه تاریخی در این خصوص کمک می کند تا رمضان های شیرینی از گذشته را به جای آورده و آنها را احیا کنیم.

به گزارش میراث ما به نقل از ایرنا، سیدمحمد بهشتی در پیش همایش ملی رمضان در آیینه اقوام ایرانی، تنوع فرهنگی و وحدت معنوی، با ابراز خرسندی از اینکه رمضان موضوع تعاملات فرهنگی قرار گرفته است و پژوهشگران علوم انسانی و فرهنگی به آن می پردازند، اظهار کرد: به طور معمول رسم بر این بوده که درمورد موضوع رمضان تنها علما صحبت کنند و کمتر اهل فرهنگ این موضوع را مورد تامل علمی قرار می دهند، در صورتی که اگر تامل دینی و فرهنگی در کنار هم قرار نگیرند؛ اتفاقی می افتد که اکنون شاهد آن هستیم.

وی تصریح کرد: در این مصداق، رمضان که ما از آن به عنوان خاطرات خوش و شیرین کودکی یاد می کنیم، برخلاف گذشته به موضوع سختی تبدیل می شود؛ دلیل این اتفاق جدا کردن رمضان از متن فرهنگی و اکتفا کردن به جنبه های شرعی آن است.

بهشتی ادامه داد: فعل روزه در ایران، آمریکا، مراکش و سایر کشورها یکسان است و از درون معارف دینی تنها یک حقیقت را بازگو می کند، اما زمانی که به یک سرزمین و متن فرهنگی آن وارد می شود بنا به نسبتی که برقرار می کند کیفیتی از آن آشکار می شود.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ایرانیان زمانی که اسلام وارد این سرزمین شد بنا به ظرفیت فرهنگی موجود به اسلام تقرب پیدا کردند و اگر از همین زاویه به آیین رمضان نگاه کنیم می بینیم که چه چیزهایی نسل به نسل در تاریخ گذشته و ما را به یاد رمضان می اندازد.

بهشتی با اشاره به برخی از شیرینی های ماه مبارک رمضان از جمله نشستن کنار سفره افطار، تماشای هلال ماه و گوش سپردن به صدای اذان اظهار کرد: اگر به این جنبه های رمضان توجه کنیم از حقیقت رمضان پرده برداشته و به آن نزدیک تر می شویم؛ آنجا است که به لطافت درونی رمضان پی برده و ضمختی ظاهری آن برایمان آشکار نمی شود.

بر اساس گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی، وی با بیان اینکه تمامی باورها در 1400 سال گذشته همین سرنوشت را پیدا کرده اند، افزود: زمانی که لباس فرهنگ بر قامت دین پوشاندیم موارد جدیدی از دین آشکار شد و فرهنگ به مثابه یک لباس تلاش کرده چیستی و چرایی دین را آشکار کند نه اینکه آن را بپوشاند.

** تنوع فرهنگی ایران به اندازه همه اروپا

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به این نکته که ایران به اندازه تمام اروپا تنوع فرهنگی دارد، گفت: ایران به لحاظ فراوانی تنوع فرهنگی در جهان بی نظیر است و در سراسر دنیا کشوری را نداریم که این اندازه تنوع فرهنگی داشته باشد.

بهشتی افزود: مضامینی مانند رمضان یک حقیقت را آشکار می کند و به وجود تنوع فرهنگی در اقوام مختلف شهادت می دهد؛ برای نمونه سفره افطار توسط تمامی اقوام ایرانی با فرهنگ های مختلف اما به گونه های مختلف پهن می شود، اینجاست که می گوییم این تنوع نشان دهنده وجود وحدت ملی است، در صورتی که در اروپا این امر مخرب وحدت ملی است.

بهشتی اضافه کرد: رجوع به تجربه تاریخی کمک می کند که دوباره رمضان های لطیفی را که بوی جشن می دادند و خاطرات شیرینی به جای گذاشته اند تجربه و احیاء کرده و ریاضت های کنونی روزه داری را با چنین لطافت هایی شیرین و عطرآگین کنیم.

همایش رمضان در آیینه اقوام ایرانی، تنوع فرهنگی و وحدت معنوی 10 تیرماه در سالن همایش های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود.


----------------
تمامی حقوق برای میراث ما محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اعلام دیدگاه در مورد این خبر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

حقوق برای پایگاه خبری میراث ما محفوظ و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و پشتیبانی:  گروه تکاپو  Favicon1